Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: A Crude Awakening - The Oil Crush  (Przeczytany 3366 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Echnaton
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241



Zobacz profil Email
« : Grudzień 08, 2009, 16:14:36 »

Gwałtowne przebudzenie - katastrofa naftowa



http://www.youtube.com/watch?v=aqsQOGgBVxM&feature=related
http://video.google.com/videoplay?docid=-8183966529898602701#

Myślę że warto zamieścić ten film na tym forum. Jeżeli szukamy alternatywnych źródeł energii, warto sobie uświadomić w którym momencie jesteśmy teraz. Film przemawia mocno do wyobraźni pokazując co znaczy wykorzystywanie nieodnawialnych źródeł energii (ropa, węgiel, gaz).
Film oglądałem chyba rok, może dwa temu. Wcześniej myślałem że zastosowanie ropy w przemyśle jako paliwa (głównie w transporcie) jest fundamentalne i praktycznie na tym opierałem całą swoją wiedzę. Jednak po obejrzeniu tego dokumentu okazało się, że jest to wiedza fragmentaryczna i niepełna. Niektóre moje przypuszczenia były wogóle nietrafne. Oczy otwiera porównanie naszego "hiper-rozwoju" z momentem odkrycia i zastosowania ropy w przemyśle. Wszystkie liczby, statystyka (liczba ludności, standard życia, nowe wynalazki...) są ściśle skorelowane z wykorzystaniem ropy przez człowieka. Nie zdawałem sobie wcześniej sprawy że praktycznie każda gałąź przemysłu (np. włókienniczy też) nie obejdzie się bez ropy. I nie chodzi o zastosowanie ropy przy uruchamianiu jakiejś maszyny, tylko o zastosowanie bezpośrednie. Przeraziła mnie wizja tak mocnego uzależnienia człowieka od ropy.
Wydawało mi się, że jak ropa się już skończy to będziemy zmuszeni zastosować jakąś alternatywną energię. Nawet podświadomie chciałem przyspieszyć ten proces, aby w ten sposób przyspieszyć nasz rozwój. Mocno się myliłem z takim podejściem. Skupiałem się gdzieś w okolicach transportu, nie brałem pod uwagę spodni, majtek, laptopa (z którego teraz klikam), TV i wszystkich rzeczy podstawowego zastosowania które nie istaniły by bez zastosowania ropy.

Otwórzcie szeroko oczy, jesteśmy bardzo blisko dna beczki !
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2009, 17:11:18 wysłane przez Echnaton » Zapisane

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
radoslaw
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 209



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Grudzień 08, 2009, 18:29:05 »

Ciekawe że z ta ropą to Polacy zaczęli... Duży uśmiech

"Nie wszyscy uświadamiają sobie, nawet w Polsce, że w roku 1853, we Lwowie Ignacy Łukasiewicz, skromny polski chemik pierwszy w świecie odkrył ropę naftową, docenił jej znaczenie przemysłowe i wybudował pierwsze rafinerie w Ulaszowicach koło Jasła (w 1856 r.), w Klęczanach(w 1858 r.), w Polance (w 1861 - 1863 r.) i w Chorkówce (w 1865 r.) [10], [2].
W XIX wieku koszty rozbudowy przemysłu naftowego przekraczały możliwości Polaka, były zbyt dużym obciążeniem. Sprawa ta wymagała kapitałów i rozmachu amerykańskiego i w końcu, jak wiadomo to właśnie Stany Zjednoczone stały się wiodącą potęgą w dziedzinie wykorzystania przemysłowego ropy naftowej. "
źródło: http://www.sciaga.pl/tekst/55802-56-wszystko_o_ropie_naftowej

i jeszcze kwestia pochodzenia ropy:

"
Organiczna czy nieorganiczna

Przy każdej próbie odpowiedzi na pytanie, na jak długo światu starczy ropy, trzeba zadać sobie pytanie pomocnicze, skąd się wzięła ropa i czy aby nie powstaje na naszych oczach tak jak choćby metan na śmietniskach miejskich?

Od początku funkcjonują niemal równolegle dwie teorie pochodzenia ropy naftowej. Pierwszą, organiczną, mówiącą o tym, że jest ona produktem rozkładu i przekształceń mikroorganizmów, które żyły przed milionami lat sformułowali dwaj Niemcy: Engler i Hoefer, potwierdził zaś Polak, profesor chemii ogólnej i farmaceutycznej Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie - Bronisław Radziszewski.

Teorię nieorganicznego pochodzenia ropy naftowej sformułował natomiast Rosjanin - Dimitrij Iwanowicz Mendelejew, twórca układu okresowego pierwiastków, obdarzony tak genialną intuicją naukową, iż potrafił przewidzieć istnienie pierwiastków, które odkryto dopiero długo po jego śmierci. Mendelejew twierdził, że ropa powstała w jądrze Ziemi na skutek reakcji węglików metali z wodą.

O tej właśnie optymistycznej teorii, której - jak do tej pory nikt nie obalił - zawsze mówił swoim studentom zmarły przed kilku laty prof. Stefan Jucha, kierownik Zakładu Geologii Naftowej ówczesnego Wydziału Wiertniczo-Naftowego AGH. Jeśli Mendelejew miał rację, musi oznaczać to, że ropa naftowa generowana może być na bieżąco we wnętrzu Ziemi i migruje do jej warstw przypowierzchniowych, gdzie gromadzi się, jeśli tylko napotka sprzyjające temu warunki. A więc nie zabraknie jej nam nigdy, dopóki będzie trwała Ziemia.

.....

Prof. Ney szacuje, że jeśli potwierdzą się prognozy co do przyrostu zasobów, to świat będzie miał zapewnioną ropę do 2050 roku i jeszcze 60 mld ton na dalsze lata. W tych szacunkach nie uwzględniono ropy zmagazynowanej w łupkach i piaskach bitumicznych. Wprawdzie jest ona trudna do uzyskania i kłopotliwa w dalszej przeróbce, ale na „czarną godzinę” jest tam ukryte blisko 250 mld ton ropy, a więc 5/6 tego, co znajduje się w złożach klasycznych. Są to oczywiście dane wywiedzione na gruncie organicznej teorii pochodzenia ropy naftowej. Jeśli prawdziwa okazałaby się nieorganiczna teoria Mendelejewa - to ropy starczy nam do końca świata..."
źródło: http://www.ekoenergia.pl/index.php?id_akt=213&plik=Zasoby_ropy_naftowej.html

pozdrawiam
Zapisane
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Grudzień 08, 2009, 21:23:46 »

Myślę, że po prostu wystarczy rozwinać nieco swoją myśl, bo skróty myślowe nie dają wglądu w kontekst, który pozostaje tylko w głowie autora posta.

Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2009, 23:05:17 wysłane przez Leszek » Zapisane

miłość radość piękno
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

frihedland krainanorwich eforex storylife real-life-rpg