Obserwacja Słońca

<< < (33/36) > >>

Szewc:
15 kwietnia,
Jak do tej pory nie zaobserwowano jak do tej pory ani jednego efektu wybuchu słonecznego....Przynajmniej w płocku.
GPS działa bez zarzutów. Elektronika też nie świruje.
Znów miało by okazac się, że przewidywania dotyczące skutków wyrzutu plazmy były straszeniem?
Niedawno już ktoś straszył że wybuch słoneczny był tak silny że może powodowac że GPS padnie, a kaloryfery będą mogły kopac prądem...

Echnaton:
Rewelacyjne zdjęcia powierzchni słońca!

Niedawno wystrzelone przez NASA Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO) przesłało pierwsze zdjęcia, które stwarzają naukowcom ogromne perspektywy do badań nad procesami zachodzącymi w naszej najbliższej gwieździe. Aktywność słońca ma wpływ na całą naszą planetę.

Niektóre zdjęcia bardzo dokładnie pokazują jak plamy słoneczne wyrzucają materię poza gwiazdę. Na innych, w bardzo dużym zbliżeniu widać aktywność na powierzchni słońca. Kosmiczne obserwatorium wykonało też pierwsze pomiary rozbłysków słonecznych w szerokim spektrum promieniowania ultrafioletowego.


źródło:
http://studio.wp.pl/mid,949519,wideo.html

„Te pierwsze zdjęcia ukazują dynamikę słońca w sposób jakiego nie widziałem przez ponad 40 lat badań” powiedział Richard Fisher, dyrektor Wydziału Heliofizyki w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „SDO zmienia nasze postrzeganie słońca i procesów jakie na nim zachodzą, które bezpośrednio dotyczą całego społeczeństwa. Wpływ tej misji na naukę będzie podobny do wpływu Kosmicznego Teleskopu Hubble’a na współczesną astrofizykę.”

SDO, które zostało wystrzelone 11 lutego 2010 roku jest dotychczas najbardziej zaawansowanym technicznie sprzętem przeznaczonym do badania słońca. W trakcie swojej pięcioletniej misji zbada pole magnetyczne słońca i umożliwi lepsze zrozumienie jego roli w kształtowaniu ziemskiej atmosfery i klimatu. Od momentu wystrzelenia SDO sprawdzane było pod kątem właściwego funkcjonowania wszystkich urządzeń. Teraz, kiedy okazało się, że działają one poprawnie. SDO dostarczy zdjęć o rozdzielczości dziesięciokrotnie przewyższającej tą znaną z telewizji HD. Zebrane dane zostaną przesłane szybciej niż informacje docierające z pozostałych sond obserwujących słońce.

SDO ustali w jaki sposób tworzy się pole magnetyczne słońca, jaka jest jego dokładna struktura i w jaki sposób pole wpływa na powstawanie gwałtownych zjawisk na powierzchni słońca takich jak wiatr słoneczny, rozbłyski i koronalne wyrzuty masy. Kiedy te olbrzymie chmury słonecznej materii kierują się w stronę ziemi mogą powodować burze magnetyczne w atmosferze naszej planety.

Obserwatorium Dynamiki Słońca pomoże również w przewidywaniu takich zjawisk. Dane będą gromadzone i analizowane w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta Goddarda. „Centrum Lotów rzuci nowe światło na naszą najbliższą gwiazdę - słońce, pomoże w odkryciu nowych informacji na temat słonecznych rozbłysków, które wpływają na naszą planetę uszkadzając satelity komunikacyjne i czasowo wyłączając sieci elektryczne. Lepsze dane oznaczają skuteczniejsze i wcześniejsze ostrzeżenia o wietrze słonecznym” powiedziała Barbara Mikulski, przewodnicząca komisji przyznającej finansowanie projektom NASA.

O tym, że „kosmiczna pogoda” sprawia kłopoty w funkcjonowaniu urządzeń na ziemi wiadomo było już od momentu wynalezienia telegrafu w XIX wieku. Te zjawiska przyczyniają się do powstawania zaburzeń w polu magnetycznym ziemi, co może mieć wielki wpływ na sieci energetyczne. Wiatr słoneczny może zakłócać przesyłanie danych pomiędzy naziemnymi stacjami, a satelitami i samolotami przelatującymi w okolicy biegunów. Mogą również zaburzać pracę sieci komórkowych.

Każdego dnia SDO prześle na Ziemię 1,5 terabajta danych, co można porównać do zgrywania pół miliona piosenek na odtwarzacz mp3.

Jeden z przyrządów zamontowanych w SDO zwany AIA bada erupcje na słońcu w różnych długościach fali, które odpowiadają ich temperaturze. Waha się ona między 80 000 a 10 milionami stopni Celsjusza (na filmie i zdjęciu widocznych jako różne kolory). „Kiedy fala przemieszcza się po słońcu widać jak zmienia się jej kolor, co świadczy o tym jak szybko gaz ulega podgrzaniu” mówi Alan Title z laboratorium w Palo Alto, w Kalifornii. „Dzięki temu po raz pierwszy możemy określić, jak ta energia się wyzwala w stronę naszej atmosfery i jak wpływa na nas.”

Koszt Obserwatorium to 880 milionów dolarów.

odkrywcy.pl

east:
Piękne są te zdjęcia Słońca .
Na filmie widać jak wybuch na Słońcu się rozwija, a potem zostaje wessany z powrotem. W tym momencie przypomina się fragment wykładu Nassima, o tym , że wewnątrz Słońca musi się znajdować ... "czarna dziura", która zasysa do środka to, co wybuchnie na powierzchni.
W każdym razie obserwacja naszego Słońca przyniesie odpowiedzi na to , jak funkcjonują wszystkie inne gwiazdy, przynajmniej na tym etapie rozwoju,  co nasze słoneczko.
Cały czas pamiętajmy o tym, że Słońce to 99 % całej masy Układu Słonecznego .

Szewc:
Wreszcie satelita robiący zdjęcia słońca w dobrej jakości i bez zanieczyszczeń :)
Ciekawe czy "obiekty" tutaj się ukażą aby tworzyc konstelacje?

Adaś:
Ciekawi mnie ten obiekt, który "mozolnie" ku słońcu się zbliża. Pojawił się na zdjęciach 21-go.




Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

jzw luksburg mizaytia dawid120 ultrawinterfell