SOCJOTECHNIKA => Socjotechnika => Wątek zaczęty przez: Leszek Maj 21, 2009, 19:52:42Tytuł: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: Leszek Maj 21, 2009, 19:52:42
Na początek wywiad w telewizji Fox News i jego jednoczesna analiza. Ukazane zostało w jaki sposób prezenter manipuluje swoim rozmówcą i tym samym telewidzami.

Neurolingwistyczne Programowanie (NLP) 1/3 Napisy PL

http://www.youtube.com/watch?v=4NuPdKShODc

Neurolingwistyczne Programowanie (NLP) 2/3 Napisy PL

http://www.youtube.com/watch?v=1I5hxOjAtU0

Neurolingwistyczne Programowanie (NLP) 3/3 Napisy PL

http://www.youtube.com/watch?v=92bNJXPm2JM


Pobierz film (50MB):
http://c.laczpol.net.pl/tmp/mat/nlp/interpretujac_media-nlp.avi


Tytuł: Odp: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: Leszek Maj 31, 2010, 23:19:47
Metoda manipulacji, "pranie mózgu", odłam New Age - to tylko niektóre z określeń na temat tego, czym jest neurolingwistyczne programowanie. Faktów i mitów o technice NLP powstało całe mnóstwo.

Metody NLP są ostro krytykowane przez środowisko naukowców, którzy uważają, że ich stosowanie przynosi więcej szkody niż pożytku. Zarzuca się, że NLP ma wątłe podstawy teoretyczne, nie przynosi trwałych efektów i zamyka się w swoim świecie (tworzy własne terminy dla terminów powszechnie przyjętych). To oszustwo? A może po prostu pseudointelektualne bzdury? Artykuł nie wyczerpuje odpowiedzi na wszystkie pytania, sygnalizuje jedynie te zagadnienia, z którymi zainteresowani tą techniką powinni się zapoznać. Po to aby samemu wydać - bądź też nie - wyrok.

Czym jest NLP?

Według pisma naukowego Science Digest, programowanie neurolingwistyczne jest to wiedza na temat subiektywnego doświadczania, model skutecznej komunikacji oraz instrument zmiany osobistej. Innymi słowy to zbiór technik komunikacji międzyludzkiej nastawionych na tworzenie i modyfikowanie wzorców postrzegania i myślenia u ludzi. Inną charakterystyczną cechą NLP jest chęć poznania świata i ludzi jego zamieszkujących, ale także eksperymentowania i kasowania wszelkiego rodzaju przeszkód stojących nam na drodze do osiągnięcia upragnionego sukcesu oraz poczucia całkowitego spełnienia w swoim życiu.

Trochę historii

Początki NLP to wczesne lata siedemdziesiąte. Wówczas Richard Bandler, matematyk i terapeuta Gestalt, oraz John Grinder, lingwista, rozpoczęli badania nad pracami trójki wybitnych terapeutów: Fritza Perls'a - twórcy terapii Gestalt, Wirginii Satir - terapeutki rodzinnej oraz dr Miltona H. Ericssona - mistrza medycznej hipnozy. Próbowano dociec, dlaczego praca terapeutów jest tak szalenie efektywna. W wyniku badań Bandler i Grindler odkryli sposoby porozumiewania się z pacjentami oraz, że sukces terapeutyczny był zawdzięczany "magii". Doszli też do wniosku, że przez NLP można odzwierciedlić wszystkie formy zachowań człowieka, jego wad i zalet oraz umiejętności.

Metody NLP

Do najbardziej popularnych i najczęściej używanych technik NLP należą:

modelowanie - tak nastawiamy swoje zachowania i wartości, aby pokrywały się one z modelem, który chcemy sobie przyswoić i naśladować;

metafory - pozwalają nam spojrzeć na całą sytuacje lub problem z zupełnie innej strony, co niejednokrotnie diametralnie zmienia nasz pogląd na sprawę;

trans - czyli inaczej mówiąc hipnoza;

przeramowanie - jest to takie podejście do swojej wypowiedzi, które nie zmieniając jej treści całkowicie zmienia jej sens i rozumienie;

podwójna dysocjacja - jest to technika leczenia fobii, która potrafi całkowicie usunąć ją w przeciągu kilku chwil.

kotwiczenie - staramy wytworzyć w sobie wyuczony odruch, który będzie się ujawniał pod wpływem pewnych bodźców, np. dotyk, obraz czy dźwięk;

swish pattern - metoda pozwalająca na bardzo szybkie leczenie lęków i uzależnień oraz trwałego budowania pewności siebie. Polega ona na bardzo szybkim skojarzenie sytuacji nieprzyjemnej z jej radosnym i przyjemnym odpowiednikiem, co pozwala poczuć się pewnie;

linia czasu - jedna z najbardziej przydatnych technik stosowanych w NLP. Pozwala ona na zebranie swoich stanów emocjonalnych oraz odczuć powstałych w przeszłości na przeniesienie ich do przyszłości.

Po co nam NLP w życiu?

Z NLP mogą skorzystać studenci i uczniowie w trakcie nauki. Dzięki jednej ze znanych metod NLP, a mianowicie tzw. linii czasu można przywołać swoje stany emocjonalne z przeszłości i przenieść je do przyszłości. Jeżeli denerwujemy się przed ważnym egzaminem i mamy wrażenie, że nic nie umiemy i na pewno go nie zdamy, wystarczy, że przywołamy z pamięci identyczną sytuację z przeszłości, kiedy to jednak dobrze sobie poradziliśmy. Tak więc i tym razem wszystko pójdzie po naszej myśli.

W życiu zawodowym z NLP korzystają psychiatrzy i psychologowie. Dzięki stosowaniu hipnozy mogą zdobyć informacje na temat przyczyn lęków, depresji i wszelkiego rodzaju fobii u swoich pacjentów.

Na szkolenia z zakresu programowania neurolingwistycznego wysyłani są m.in. przedstawiciele handlowi oraz sprzedawcy. Uczą się technik sprzedaży, jak rozpoznać osobowość klienta, w jaki sposób do niego podejść, aby zechciał kupić to, co się mu oferuje. Tak naprawdę każdy może wziąć udział w szkoleniu. Pod okiem trenerów nauczy się jak radzić sobie ze stresem, przezwycięży swoje lęki, dowie się jak wywołać motywację do nauki lub pracy. Szkolenia uczą też jak wpływać na innych ludzi, jak stać się bardziej pewnym siebie oraz sztuki prezentacji.

Źródło: http://www.edulandia.pl/Edulandia/1,98384,7938651,Programowanie_neurolingwistyczne__NLP_.html


Tytuł: Odp: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: east Czerwiec 01, 2010, 15:00:52
NLP  jako świadome programowanie siebie  ?  Interesujące.
Jednak czy nie jest to budowanie kolejnych programów - nakładek na naszą ludzką naturę ? Jeśli celem jest odnalezienie siebie, to programowanie umysłu ( i ciała ) na określone z góry efekty może jedynie dawać nam praktyczne umiejętności w działaniu, o których wiemy z góry, że są wywołane przez określone techniki, a więc niekoniecznie wyjaśniają cokolwiek. Przydatność tych technik może być oczywista z punktu widzenia doraźnych korzyści. Poniekąd zdobywamy władzę nad sobą, przejmujemy kontrolę nad fobiami, a nawet - do pewnego stopnia - nad swoim otoczeniem. Władza to słodkie opium lecz równie silnie uzależniające.

Cytuj
Inną charakterystyczną cechą NLP jest chęć poznania świata i ludzi jego zamieszkujących, ale także eksperymentowania i kasowania wszelkiego rodzaju przeszkód stojących nam na drodze do osiągnięcia upragnionego sukcesu oraz poczucia całkowitego spełnienia w swoim życiu.

Dążenie do sukcesu i całkowitego spełnienia ? A według jakich kryteriów ? Mówimy ciągle o wyznaczaniu sobie celów i uzyskiwaniu warunków do spełnienia, czyli innymi słowy - uwarunkowywaniu siebie.  W ten czy inny sposób , w takich czy innych słowach, czy technikach, lecz sens jest ten sam. Liczy się efekt.

Przykładowy warunek i jego nagroda : jeśli będziesz często medytował to osiągniesz spokój i równowagę wewnętrzną.
Albo : jak będziesz długo i ciężko pracował to osiągniesz sukces finansowy.

Używający technik NLP mogliby się czuć oszukani przez metody ( i metodologów ) zwłaszcza w zestawieniu z ludźmi, którzy z natury są szczęśliwi bez medytowania i osiągają sukcesy finansowe bez żadnych wysiłków czy jakichkolwiek  technik.


Tytuł: Odp: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: MEM HEI SHIN Czerwiec 01, 2010, 21:50:49
NLP  jako świadome programowanie siebie  ?  Interesujące.

   Ile szkół tyle opini.....
Generalnie nic nie jest ''złe'', jeżeli tylko właściwe jest podejście i poprawnie wykorzystamy nasze możliwości.
NLP w programowaniu siebie brzmi trochę dziwnie, dlatego używa się innego terminu - autohipnoza.
Autohipnozę można np. bardzo skutecznie wykorzystać w celu zmiany głęboko tkwiących w naszej podświadomości rozmaitych wzorców i przekonań, a które skutecznie determinują nasze życie.
Temat bardzo rozległy i wymagający szczegółowego zapoznania się i treningu celem nabycia doświadczeń.

Podam prosty przykład z życia wzięty :
w dziecinstwie i w okresie tzw. dojrzewania różni ''nauczyciele'' mogli nas utwierdzić w przekonaniu, że inni ludzie są od nas zdolniejsi, mądrzejsi, wartościowsi ....itd.
Zapomnieliśmy o tym, ale pamięć podświadomości jest wieczna i ten wzorzec wciąż stawia nas w tylnych szeregach.
Objawia się to na wielu poziomach - w pracy, rodzinie, w kontaktach z innymi ludźmi - bo jesteśmy przecież jacyś ''gorsi''.
I teraz autohipnoza, której nieodłącznym częścią jest praca z podświadomością pozwala nam dotrzeć do tych kłamliwych wzorców i zmienić / przeprogramować/ ten wzorzec , a jeżeli tego nie uczynimy to będziemy w życiu w różny sposób spychani na ''boczne tory''.
Z kolei, aby nie ulegać obcym wpływom programowania NLP, czego nie jesteśmy na ogół świadomi, powinniśmy poznać tajniki NLP bo tylko wtedy będziemy mogli skutecznie się bronić, jeżeli poznamy język perswazji i ukrytej hipnozy jako techniki wywierania wpływu.Dążenie do sukcesu i całkowitego spełnienia ? A według jakich kryteriów ?

Tu chodzi raczej o umiejętność realizowania marzeń, ciekawych planów, pomysłów, projektów, co można nazwać swego rodzaju sukcesem jeżeli
je praktycznie zrealizujemy.

EDIT :
Na koniec podam przykład autosugesti, / afirmacji/, która odmienia życie :

W stanie głębokiego rozluźnienia psychicznego i fizycznego / głębokie rozluznienie wszystkich mięśni począwszy od mięsni głowy do stóp/ nabieramy prawdziwego przekonia o sobie samym, że

ZASŁUGUJEMY W SWYM ŻYCIU NA WSZYSTKO CO TYLKO NAJLEPSZE.

Zasługujemy, bo dlaczego mielibyśmy nie zasługiwać ?...!
Zasługujemy ponieważ chcemy tak wiele zrobić dla siebie i dla innych......
A skoro tak i takie są nasze intencje, to z całą pewnością i bez wątpienia zasługujemy na wszystko...... co najlepsze.
Jest to argument nie do odparcia...... , który łamie wcześniej zakorzenione fałszywe wzorce i przekonania o nas samych.

Powiedz z pełnym przekonaniem tą jakby nie było prawdziwą i słuszną myśl i już.... zmieni się Twój świat.
Częsta afirmacja tej niezwykle prawdziwej myśli - stanie się Twoją.... rzeczywistością. , stanie się Twoją własną prawdą.

Zamiast kluczyć ..... przystąpmy od razu do dzieła ............ :)

pozdr.


Tytuł: Odp: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: east Czerwiec 01, 2010, 23:09:01
MHS  zgoda, afirmacje mają wielką moc. Lecz również można by je "podciągnąć" pod programowanie ( w pozytywnym sensie) rzeczywistości.
Ta szczególna afirmacja, o której wspomniałeś jest narzędziem oprogramowania próżni. Praktyczna inżynieria próżni Nassima ?


Tytuł: Odp: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: MEM HEI SHIN Czerwiec 01, 2010, 23:33:06

Ta szczególna afirmacja, o której wspomniałeś jest narzędziem oprogramowania próżni. Praktyczna inżynieria próżni Nassima ?

  Albo nie zrozumiałeś Nassima, albo go nieprawidłowo cytujesz, albo
Nassim nieprawidłowo coś określił, ale nie jestem TERAZ wstanie sięgnąć do tego, by to stwierdzić.

Po pierwsze to próżni nie ma.
Co jest próżnią ?
Próżnia to w potocznym sensie nicość, pustka, a w fizycznym sensie to - brak formy, brak energii i brak informacji.
I mogę wierzyć, że miliardy lat temu ( w ziemskim poczuciu czasu) istniała taka pustka, aż w końcu jakaś świadomość zaczęła tworzyć formę (geometrię kształtu) , informację (zapis  poprzez geometryczne formy), aż w końcu całą matematyczno- fizyczną ''myślową''  konstrukcję ów konstruktor puścił w ruch, aby stała się energią, czyli rzeczywistym nośnikiem informacji.
I mamy Wszechświat - pustki (próżni) już nie ma !

Wszystko jest polem skompresowanej energii - informacji o nazwie Wszechświat.
Więc i nie ma inżynierii próżni.

Co do afirmacji.
 W istocie mamy do czynienia z programowaniem naszego pola energii - świadomości.
Czyli afirmacja zmienia zawartość informacji w naszym polu świadomości, czyli naszym polu myślowym.
Jeżeli zmienia się jakość informacji w naszym polu, to automatycznie zmienia się nasza świadomości tym samym nasze istnienie.
Czyli nasza rzeczywistość to nic innego tylko jakość i ilość informacji zapisanych w naszym polu energii - świadomości.
Tworzy ona punkt odniesienia, jako horyzont zdarzeń.
Jeżeli w Twoim polu myślowym istnieje zapis informacji, że nie zasługujesz w życiu na wiele, to tak wygląda Twój horyzont zdarzeń, który jest zgodny i relatywny z zapisem w świadomości.
Więć horyzont zdarzeń jest percepcją świadomości.


 


Tytuł: Odp: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: east Czerwiec 02, 2010, 00:04:57
W wywiadzie po Casys 09 Nassim mówi dosłownie o STRUKTURZE PRÓŻNI.
cyt " Referat na kilku pierwszych stronach opracowuje i wykazuje matematycznie,  że energia próżni, sama struktura próżni łączy, czy też splata wszystkie protony jako składowe jądra atomowego, że wszystkie jądra atomów są splątane, ponieważ taka jest struktura próżni. Struktura, która sprawia, że próżnia nie jest pasywną, lecz aktywną próżnią, odgrywającą rolę w tworzeniu świata materialnego, ale również strukturą, która łączy wszystkie rzeczy. W zasadzie jest to matematyczna interpretacja koncepcji, że wszystko jest jednym."

Oczywiście "próżnia" u Nassima może oznaczać co innego - strukturę, która sama w sobie nie jest tym, co Ty wyobrażasz sobie pod pojęciem "próżni". To nie jest nicość.

Dalej w wywiadzie Nassim wręcz mówi "w rzeczywistości przestrzeń jest tym, co tworzy materialny świat. Uświadamiając to sobie i uświadamiając sobie wymianę zachodzącą nieustannie pomiędzy tobą i tym, co nazywasz materialnym światem, z którego jesteś stworzony a przestrzenią... że wszystko wokół ciebie w twoim środowisku - biologicznym albo nie - jest nieustanną wymianą.. Uświadomienie sobie istnienia takiego świata, zaczyna dawać ci możliwość jego zmiany,możliwość  modyfikowania go, i stania się kimś, kogo nazywam „Inżynierem Próżni". Zaczynasz transformować go tak, by być w stanie wytworzyć jak najbardziej pozytywny efekt w swoim życiu "

W tym ujęciu afirmacja nie jest niczym innym , jak owym transformowaniem rzeczywistości ( inżynierią próżni ), by wytworzyć jak najbardziej pozytywny efekt w swoim życiu.

Czy to aż tak bardzo Ci psuje koncepcję afirmacji ?


Tytuł: Odp: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: MEM HEI SHIN Czerwiec 02, 2010, 00:15:13

Czy to aż tak bardzo Ci psuje koncepcję afirmacji ?

Pojęcia aktywnej próżni, pasywnej próżni to pojęcia.... ?
To Nassim tak widzi i to jego horyzont zadarzeń jako odbicie jego pola myślowego.
W istocie punktem wyjścia jest to, że wszystko stanowi pole świadomości, jako fraktalnie  skompresowana  energia - informacja.

Więc zapytaj sam Siebie, czy chcesz postrzegać swoje istnienie jako aktywna próżnia, czy jako skomprowane pole energii - świadomości, gdzie ta  (świadomość) zależy od ilości i jakości informacji i od kompresji, czyli syntezy informacji.
I gdzie tu próżnia w jakielkowiek formie i treści ?
Podziały na aktywną próżnię i pasywną próżnię to tylko moim zadaniem podziały.....

W istocie to co Nassim nazywa aktywną próżnią, jest zaburzeniem pola pomiędzy pustką (próżnią ), a energią - informacją.

Czyli jakby chcieć to po chłopsku powiedzieć - próżnia dalej chce być próżnią, ale ponieważ została oprogramowana nie jest już próżnią (jest jej przeciwieństwem) co powoduje zaburzenie pola , tworząc ruch energii, czyli energię.
Końcowym efektem dzieła o nazwie ''Wszechświat'' jest pole energii - świadomości.
Osobiście nie widzę żadnej próżni, żadnej pustki, widzę - świadomość ( i to ewoluującą świadomość) jako  ostateczny cel tegoż projektu, którego nazywamy -istnieniem.


Tytuł: Odp: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: Lucyfer Czerwiec 02, 2010, 10:55:47
W zależności od wieku człowiek składa się od 70% - 90% wody.
Dorosły pije w przybliżeniu 2.5 litrów wody każdego dnia by podtrzymać normalne funkcje życiowe.
Następne 1.5 litra jest wchłaniane przez skórę podczas kąpieli albo prysznica.

(http://img130.imageshack.us/img130/7518/21131113046588fa34f.jpg)(http://img252.imageshack.us/img252/733/spacee.gif)

Film o programowaniu wody
http://www.youtube.com/p/FBA94A1DE5F87C13&hl=pl_PL&fs=1
http://www.swietageometria.info/index.php?option=com_content&view=article&id=138:the-water-pl&catid=50:filmy-w-j-polskim&Itemid=100Tytuł: Odp: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: Echnaton Czerwiec 02, 2010, 11:49:31
MHS - bardzo dobry post odnośnie NLP i jego zastosowań. W pełni się z Tobą zgadzam. Sam mam bogate doświadczenia na tym polu doznań wewnętrzych, jak i obserwacji zewnętrzych. Zdecydowanie lepiej znać te techniki i wykorzystywać je w sposób pozytywny, jak być ich nieświadomym i pochłaniać informacje zewsząd które później nas "blokują".
NLP ma otoczkę negatywną, za sprawą wprowadzania technik manipulacji na grunt pozyskiwania klienta, korzyści etc. Tym bardziej, że te techniki są oficjanie przyjęte w szkoleniach np. handlowców, kadry kierowniczej... i te strzępy informacji przenikają do społeczeństwa. Niektóre przypadki po takim "płukaniu rdzenia mózgowego" są aż za bardzo jaskrawe i wręcz śmieszne. Na pewno każdy w swoim otoczeniu zna kilka takich przypadków. Z NLP jest tak, jak z rozczepieniem atomu. Jedni w tym widzą darmową energię i kolejny krok na drodze rozwoju ludzkości, inni źródło nowej broni i możliwośći pozyskania wpływów dla swojej megalomani.
Nie wiem po co tu wplątujecie Nassima i jego programowanie próżni (?). Programowanie wody (?). Wszystko jest podobne i na różnych poziomach powtarzalne, ale akurat techniki NLP w takim kontekście ? nie wiem...

Pozdrawiam


Tytuł: Odp: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: Lucyfer Czerwiec 02, 2010, 12:55:58
Cytat: Echnaton
Nie wiem po co tu wplątujecie Nassima i jego programowanie próżni (?). Programowanie wody (?). Wszystko jest podobne i na różnych poziomach powtarzalne, ale akurat techniki NLP w takim kontekście ? nie wiem...

Cytat: MEM HEI SHIN
NLP w programowaniu siebie brzmi trochę dziwnie, dlatego używa się innego terminu - autohipnoza.
Autohipnozę można np. bardzo skutecznie wykorzystać w celu zmiany głęboko tkwiących w naszej podświadomości rozmaitych wzorców i przekonań, a które skutecznie determinują nasze życie.
Temat bardzo rozległy i wymagający szczegółowego zapoznania się i treningu celem nabycia doświadczeń.

Stan theta – 4 do 8Hz Występuje podczas transu (medytacja, stany hipnotyczne) oraz podczas snu, m.in. fazy REM, podczas której występują marzenia senne. Samodzielne osiąganie głębokiego stanu theta (bez zasypiania, np. autohipnozą) i utrzymywanie w nim świadomości nie jest łatwe i często wymaga wieloletniej praktyki, natomiast jest to stosunkowo prosto osiągalne hipnozą. W stanie tym można m.in. zaobserwować wyraźne obniżenie, jeżeli nie całkowity zanik percepcji zmysłowej, oraz zdolność do kontrolowania bólu fizycznego.

Cytat: Woda - Wielka tajemnica
Tradycjonalna wschodnia medycyna była oparta przez wiele lat na wibracjach i rezonansie wody zawartej w ciele.
Puls wskazuje czy ton rezonansu jest prawidłowy.Wierzy się, że puls może być mocny, słaby, zimny lub gorący.
Na tej podstawie doświadczony badacz przeprowadza coś w rodzaju skanu energetycznego ciała.
Ustala diagnozę i wypisuje formę leczenia.

"Nie leczymy wodą poniewaź osoba, ludzkie ciało jest wodą.
Osoba po prosu czyta mantry lub modlitwy, żeby skorygować wodę którą ma w ciele".

Okazuje się że częstotliwość wibracji modlitwy każdej religii wymówionej w każdym języku wynosi 8 herców.
Co koresponduje z wahaniami pola magnetycznego Ziemi.
Dlatego modlitwa wymówiona z miłością tworzy harmonijną strukturę w wodzie


Tytuł: Odp: NLP: Neurolingwistyczne Programowanie
Wiadomość wysłana przez: Leszek Sierpień 30, 2010, 18:52:44
Prosimy Was o pisanie nowych postów w tym temacie w nowej lokalizacji.

Tutaj: http://forum.swietageometria.info/index.php/topic,250.msg1514.html#msg1514

Wątki przekopiowane do nowej lokalizacji będą tutaj zamykane i z podaniem linka do nowej lokalizacji - jak wyżej.
(Jest to zawsze link do OSTATNIEGO posta, który widzisz w wątku na starym forum)

Przepraszamy za mały kłopot, bo trzeba się zarejestrować ponownie w nowej lokalizacji. Mogę (jako admin) zrobić to za każdego, który sobie tego zażyczy i przesłać mu na e-maila nowe hasło (z nowego forum), które sam  łatwo sobie zmieni w zakładce PROFIL/Ustawienia dotyczące konta.  Wyślę wszystkim instrukcję jak to zrobić.

Wszystkich poinformuję w środę/czwartek o powodach przenoszenia forum.
Wyślę wówczas wszystkim forumowiczom wiadomość na PW.

Przepraszamy za tą niedogodność. Liczymy na wyrozumiałość.

Pozdrawiamy! :)

Zespół Forum
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

pkspolonus zaburzenia illmusen watahalobo rozne-aleksandra