Powitania, Kawiarenka i Hyde Park => Hyde Park - inne => Wątek zaczęty przez: bou Kwiecień 15, 2010, 10:30:14Tytuł: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: bou Kwiecień 15, 2010, 10:30:14
podobno wybuchl wulkan na islandii jak podalo radio zet przed chwila


Tytuł: skutki wybuchu wulkanu na Islandii
Wiadomość wysłana przez: konserwa Kwiecień 15, 2010, 10:46:22
Są problemy z lataniem po całym UK.....


The Icelandic eruption - airport officials say the ash represents a very serious risk to aircraft

Airline passengers are facing massive disruption across the UK after an ash cloud from a volcanic eruption in Iceland grounded planes.

Airports operator BAA said all flights in and out of Heathrow and Stansted would be suspended from midday.

In Scotland all airports are shut and most others around the UK have cancelled or suspended flights.

The Air Traffic Control Service (Nats) imposed restrictions after the Met Office warned ash could damage engines.

Passengers were advised to contact their carriers prior to travel.

Experts have warned that the tiny particles of rock, glass and sand contained in the ash cloud would be sufficient to jam aircraft engines.

'Significant disruption'

Aberdeen, Edinburgh and Glasgow airports were shut as Nats said it was restricting flights "in accordance with international civil aviation policy".

The ash cloud disrupted all flights to and from Manchester with a similar picture at Newcastle airport where all arrivals were cancelled and all outbound flights either cancelled or subject to indefinite delay.

Liverpool's John Lennon airport suspended all flights until at least 1300BST.


http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/8621407.stm (http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/8621407.stm)


Tytuł: skutki wybuchu wulkanu na Islandii
Wiadomość wysłana przez: east Kwiecień 15, 2010, 11:51:33
Sprawa jest poważna .. jak podaje Radio ZET
Loty ze wszystkich londyńskich lotnisk zawieszone. To z powodu chmury popiołów z islandzkiego wulkanu Eyjafjoell. mogą stopić się pod wpływem ciepła silników samolotów, a następnie ponownie stwardnieć w ich wnętrzu, uszkadzając je. Mają opaść dopiero za kilka dni.

Od godz. 13.00 zamknięta będzie cała brytyjska przestrzeń powietrzna. Już wcześniej odwołano 150 lotów z największego portu lotniczego w Europie - Heathrow i 138 z podlondyńskiego Gatwick. W Szkocji, na północy Wielkiej Brytanii, zamknięto m.in. lotniska w Aberdeen, Edynburgu i Glasgow. Utrudnienia są też na lotniskach w Anglii: w Manchesterze, Liverpoolu, Newcastle i Birmingham. W Irlandii Północnej zamknięto lotnisko w Belfaście oraz w Dublinie, stolicy Irlandii.

Całkowicie zamknięta została przestrzeń powietrzna nad Norwegią. Od godz. 11 zawieszono przyloty i odloty z Oslo. Podobne kroki rozważają też władze Szwecji i Danii. Rano w Szwecji i Finlandii wstrzymano ruch lotniczy nad północną częścią kraju, a w Danii nad Morzem Północnym.

Król Norwegii Harald V i królowa Sonja, którzy planowali wyjazd do Kopenhagi na uroczystości z okazji 70. urodzin duńskiej królowej Małgorzaty II, będą musieli skorzystać z innych niż samolot środków transportu.

http://www.radiozet.pl/Wiadomosci/Swiat/Islandzki-wulkan-paralizuje-ruch-lotniczy/


Ale zamknąć wszystkie lotniska w UK  , w Norwegii , a może i Szwecji i Danii  ?
Z Danii do nas rzut beretem ..
Jeśli się ten wulkan nie uspokoi to będzie coraz większa ... zadyma


Tytuł: skutki wybuchu wulkanu na Islandii
Wiadomość wysłana przez: konserwa Kwiecień 15, 2010, 12:17:23
być może uda się zakłócić przebieg rytualnego meetingu elity NWO na czakrze serca w najbliższą niedzielę....
także mam nadzieję, że do niedzieli cała Europa będzie w pyle, a my Polacy w spokoju pożegnamy Prezydenta i jego Małżonkę oraz pozostałe Ofiary tragediiTytuł: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: east Kwiecień 15, 2010, 13:01:13
Wątek przenosze z > Nassim Haramein, 2012 i... zagadka "obcych" > Słońce, Układ Słoneczny i rok 2012 > Obserwacja SłońcaTytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: tijavar Kwiecień 15, 2010, 13:29:47
Ponieważ informacje o wulkanie i trzęsieniu ziemi pojawiły się niemal równocześnie, to podaję, że mamy już 700 śmiertelnych ofiar trzęsienia ziemi na Wyżynie Tybetańskiej, liczba rośnie.

Cytuj
- To wygląda jak strefa wojenna. Całkowity bałagan. W nocy ludzie płakali i krzyczeli - relacjonuje właściciel miejscowego hotelu. - Niektórzy z nich mają połamane nogi, czy ręce a mogą dostać tylko zastrzyki przeciwbólowe.

Świat trzęsie się w posadach...


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: east Kwiecień 15, 2010, 14:31:25
Fakt. Nie ma dnia bez doniosłych wydarzeń . Przebudzenie musi nastąpić . Jest niebywała okazja do zjednoczenia się ludzkości w obliczu takich tragedii.


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: east Kwiecień 15, 2010, 21:15:27
(http://bi.gazeta.pl/im/3/7776/z7776813Z,Dym-i-pyl-wydobywa-sie-z-wulkanu-Eyjafjallajokull.jpg)

Zamknięto przestrzeń powietrzną nad północną Polską - poinformowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Zakaz ruchu lotniczego nad północną częścią kraju obowiązuje od godziny 20 do odwołania. Prognozy naszych meteorologów nie sięgają poza dzisiejszą noc - dodał.

Hlebowicz przekazał, że niej jest wykluczone zamknięcie centralnej części przestrzeni powietrznej Polski.

- Chmura przemieszcza się w kierunku południa Polski - powiedział radiu TOK FM rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Poinformował, że podjęto decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad północno-zachodnią Polską. Jest to związane z wybuchem wulkanu na Islandii i chmurą pyłu, który utrudnia ruch lotniczy. Przestrzeń jest zamknięta od godz. 20 do odwołania. W tym czasie będzie wstrzymany ruch samolotów.

źródło http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,7776674,Przestrzen_powietrzna_nad_polnocna_Polska_zamknieta_.html

No to robi się zadyma ...
I jeszcze jeden komentarz   :
Powstaje zatem pytanie, czy chmura nie utrudni przylotu niektórych delegacji na uroczystości pogrzebowe po katastrofie pod Smoleńskiem. Na chwilę obecną, Biały Dom potwierdza, że prezydent Stanów Zjednoczonych - Barack Obama przyleci na pogrzeb prezydenckiej pary do Krakowa.
źródło http://www.radiozet.pl/Wiadomosci/Swiat/Chmura-dymu-dotarla-do-Polski

Jeśli wulkan na chwilę nie przerwie swojej aktywności to ta chmura dymu raczej się nie rozwieje. Chyba, ze na czas przylotu przywódców świata wiatr zmieni kierunek ...
Przypomina się mi tu pewien dowcip z PRL-u . Na pytanie władzy , czemu na maszcie na czas wizyty zabrakło flagi padła bystra odpowiedź , ze " na cześć naszych przywódców flagi wyłopotały się na wietrze "  ;)


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: Szewc Kwiecień 15, 2010, 21:37:06
Doniosłych? rozumiem że jest to kwestia ich interpretacji, ale nie wszystkie ostatnie wydarzenia można określic mianem doniosłe...
nie takie tragedie miały już miejsce, a nie udało im się spowodowac trwalszego zjednoczenia ludzkości. Patrząc na historię prędzej bym się spodziewał wybuchu konfliktu z okazji takiej klęski niż zjednoczenia.

  Ale jeśli by ten wulkan lepiej podsypał Anglię i Danię popiołem to mogło by to miec niekorzystny wpływ na ich rolnictwo, co z kolei spowoduje wzrost importu żywności w tych krajach i zubożenie rolników którzy stracą uprawy... Koniec końców powoduje to delikatne zubożenie społeczeństwa, a to <jak już widzieliśmy podczas kryzysu> z kolei powoduje wzrost niezadowolenia społecznegi i ciche oparcie dla nacjonalistów krzyczących: "emigranci do domu!".
  Niestety, prędzej możemy się spodziewac aktów agresji i nietolerancji niż zjednoczenia. Ale to akurat jest naturalna reakcja społeczeństwa :)


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: east Kwiecień 16, 2010, 01:28:50
Naturalne jest to, co uważamy za naturalne. Na przykład erupcja tego wulkanu.
Ciekawe wnioski wysnuwasz szewc.
Taka chmura pyłu, kiedy opadnie może równie dobrze świetnie nawieźć ziemię.

Cyt "Pył wulkaniczny stanowi mieszaninę popiołów. W jego skład mogą wchodzić krzemiany, sproszkowane skały, a nawet drobiny szkła. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że z takiego pyłu może utworzyć się gęsta gąbka, której powierzchnia przypomina papier ścierny."
http://www.radiozet.pl/Wiadomosci/Swiat/Pyl-wulkaniczny-jak-papier-scierny/

Taka gleba o konstystencji "gąbki" wyposażona w krzemiany , minerały ( sproszkowane skały ) to świetny nawóz. Dlaczego ? Ponieważ od lat nasi hodowcy pomidorów prowadzą swoje szklarniowe interesy na podłożu ze spienionych skał nazywanych inaczej ...  watą szklaną, którą importują m.in z Danii. Takie podłoże nie wymaga nawet dodatkowego nawożenia. Nie uprawia się roślin szklarniowych w ziemi , jak się mylnie uważa.  To jest gigantyczny biznes i się opłaca. Teraz ta "manna " ma nam spaść z nieba - dosłownie. Będzie zatem urodzaj który spowoduje wzrost zadowolenia społecznego i pokój.

Także ja prognozuję odwrotnie - dobrobyt zamiast tragedii. Sam więc szewc widzisz, że różnie na te chmure można patrzeć.  Tu chodzi o wiedzę , umiejętności i ludzką inwencję ... a także intencję.


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: Szewc Kwiecień 16, 2010, 12:23:10
A i owszem, masz rację, w końcu gleby wulkaniczne są jednymi z najżyźniejszych na ziemi.
Problem tylko polega na tym że, przyswojenie tego popiołu zajmuje sporo czasu... Przy odpowiedniej ilości popiołu gleba będzie żyźniejsza, ale dopiero za rok może dwa będzie to widac... A popiół który teraz opadnie zanim zdąży się wchłonąc to zniszczy dzisiejsze uprawy, więc już w tym sezonie dotknie o niekorzystnie rolników. Może i pomoże to w pewnym stopniu przy uprawach szklarniowych, ale zaszkodzi uprawom "pod chmurką". Porównaj areały obu tych upraw, a dowiesz się czy wynik takiego zapopielenia jest bardziej pozytywny czy negatywny.

 Ale w radiu zet już nie podali że popiół wulkaniczny w połączeniu z wodą tworzy masę podobną do cementu.
Z resztą taki opad popiołu powoduje szkody nie tylko w rolnictwie, ale także w przemyśle i wszędzie tam gdzie tylko dotrze.


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: tijavar Kwiecień 16, 2010, 19:50:56
No, to znów trzeba będzie odkurzyć szare komórki i podumać nad przyszłością. Ale mawiają, że "trening czyni mistrza". Się przekonamy, może wyjdą w końcu na światło dzienne te wszystkie "super technologie". Takie sytuacje to zawsze szansa na pojawienie czegoś nowego.


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: Szewc Kwiecień 16, 2010, 20:26:35
Tajne super technologie... do czego miały by niby posłużyc, do odsiarczania popiołu?
Najprędzej zobaczymy nowy wykwit nacjonalizmu i nietolerancji w krajach które poniosą największe straty... Skoro nie dało się powstrzymac strat, to złośc spadnie na imigrantów, bo jak jest trudna sytuacja a oni odbierają pracę "tubylcom".


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: tijavar Kwiecień 16, 2010, 20:53:04
Szewc, moje super tajne technologie nie bez powodu zostały ubrane w cudzysłów, ale wszystko w swoim czasie  ;)


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: Szewc Kwiecień 17, 2010, 12:17:43
Nie wątpię, tylko zastanawia mnie gdzie i do czego miały by zostac wykorzystane?


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: tijavar Kwiecień 18, 2010, 16:30:54
Szewc, o ich wykorzystaniu zadecyduje zapewne potrzeba.

Robię mały update: Wulkan Eyjafjallajokull zwiększył aktywność i wydobywają się z niego coraz gęstsze chmury pyłu pędzone wiatrem w stronę Europy. Więcej informacji plus filmiki http://www.notowany.pl/artykul/13004/islandzki-wulkan-pograza-europejska-gospodarke.html
 (http://www.notowany.pl/artykul/13004/islandzki-wulkan-pograza-europejska-gospodarke.html)

A w chinach jest już 1700 ofiar trzęsienia. Jak za tym wszystkim nadążyć...

A to ciekawostka:

Cytuj
LOTNICTWO: Wulkaniczny pył wcale nie psuje silników

Potwierdziły to testy.

Okazuje się, że zamieszanie na lotniskach w całej Europie związane z unoszącą się chmurą pyłu wulkanicznego mogło być niepotrzebne.

Największe linie lotnicze przeprowadziły loty testowe nad kontynetem. Okazało się, że samoloty w żadnym przypadku nie zostały uszkodzone. Nie doszło również do zaburzenia funkcjonowania systemów maszyn - informuje PAP.

W ryzykownych testach wzięły udział dwusilnikowe samoloty Boeing 737-800 holenderskich linii KLM, które sprawdzały warunki na różnych wysokościach (od 10 do 13 km).

Co ciekawe, przelot w wulkanicznym pyle dobrze zniosły także maszyny niemieckiej Lufthansy. Dziesięc samolotów bez przeszkód przeleciało z Monachium do Frankfurtu. Po wylądowaniu badania nie wykazały żadnych uszkodzeń - czytamy na forsal.pl.

Podobne testy na zlecenie Unii Europejskiej wykonano także we Francji i Belgii. Tam również nie stwierdzono żadnych uszkodzeń. Źródło:Krzysztof Zacharuk


...poniżej link do materiału o pyłach wulkanicznych w lotnictwie:
http://www.samoloty.pl/index.php/artykuly-lotnicze/5063-pyly-wulkaniczne-grozne-dla-samolotow (http://www.samoloty.pl/index.php/artykuly-lotnicze/5063-pyly-wulkaniczne-grozne-dla-samolotow)

Do głowy mi przychodzi znów pewna myśl: jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. To kto tym razem się wzbogacił?


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł Kwiecień 18, 2010, 22:19:31
A może jest w tym drugie dno?


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: radoslaw Kwiecień 20, 2010, 16:08:05
A może jest w tym drugie dno?

Nie wiem jak z dnem, ale jest jeszcze drugi wulkan ;D

Fragment z notki na jednym z portali:

"
W przytoczonym tekście z 27 marca opisywałem przykład dalekosiężnych (dosłownie) skutków erupcji Katli:

"Seria wybuchów wulkanu Eyjafjallajokull (Eyjafjoll) na Islandii może skutkować erupcją sąsiadującego z nią wulkanu Katla. Sęk w tym, że jego położenie jest na tyle wyjątkowe, że skutki jego erupcji w przeszłości rzutowały na ogromny obszar Ameryki. W 1700 roku jego wybuch spowodował zamarznięcie Missisipi na długim jej odcinku, na którym nigdy nie zamarza. Geolodzy żywią obawy, że obecna erupcja może wpędzić Amerykę północną w fazę relatywnego zlodowacenia."

Z kolei podczas erupcji w 1755 roku ilość wody uwolniona z Islandzkich lodowców porównywana została do łącznej objętości wody w rzekach Amazon, Nile i  Mississippi Rivers razem wziętych.

Mówiąc krótko wybuch Katli będzie miał dużo dalej sięgające skutki, niż wstrzymanie lotów komercyjnych nad Europą przez killka dni...
"
źródło:
http://www.schodamidonieba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=617:ogie-w-islandii&catid=44:swoje&Itemid=53 (http://www.schodamidonieba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=617:ogie-w-islandii&catid=44:swoje&Itemid=53)

pozdrawiam

p.s. fotka z wybuchu:

(http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/1004/icevolcano_fulle.jpg)

(http://bi.gazeta.pl/im/5/7786/z7786975X,Blyskawice-w-chmurze-pylu-wulkanicznego--wydobywajacej.jpg)
Błyskawice w chmurze pyłu wulkanicznego, wydobywającej się z krateru Eyjafjoll - fot. LUCAS JACKSON REUTERS
http://deser.pl/deser/1,97052,7787869,Tak_Islandia_zatrzymala_Europe__ZDJECIA_.html


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: tijavar Kwiecień 20, 2010, 21:59:03
Mam dziś humorek dość czarny, ale może ktoś się uśmiechnie pod wąsem ;)

Britain: Iceland are you crazy?!? Why did you send us volcanic ash? Our airspace has shut down. Iceland: What ? That's what you asked for isn't it ? Britain: NO! We said cash! Cash you dyslexic idiot. CASH! Iceland: Woooops...

a teraz bardziej do rzeczy:

Cytuj
Tysiące odwołanych lotów i ogromne zamieszanie na lotniskach - to efekt wulkanicznego pyłu, który cały czas unosi się nad Europą i skutecznie utrudnia życie milionom ludzi.

Ekonomiczne skutki takiej sytuacji są dramatyczne. W tej chwili straty wynoszą 200 mln dolarów dziennie, ale jeżeli sytuacja szybko się nie poprawi mogą sięgać nawet 300 mln.

Co ciekawe, koszty są wyższe od tych notowanych po zamachach na World Trade Center 11 wrześcia 2001 roku - czytamy na tvn24.pl.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które na bieżąco analizuje sytuację twierdzi, że europejskie rządy i linie lotnicze dały się ponieść emocjom. Pył wulkaniczny nie jest bowiem tak groźny jak uważano wcześniej.

Specjalne loty testowe we Francji, Belgii, Niemczech i Holandii nie potwierdziły, że przelot samolotu w wulkanicznym pyle niszczy silniki.

Zrzeszeniu nie podoba się, że kolejne państwa zamykają przestrzeń powietrzną i lotniska bez żadnej konsultacji. Najbardziej tracą na tym mali przewoźnicy, którzy już mają problemy z płynnością finansową.

Na zamieszaniu miliony traci również polska gospodarka. W wielu przypadkach sparaliżowane zostały nie tylko loty pasażerskie, ale również transporty cargo. Krzysztof Zacharuk


Cytuj
Linie lotnicze coraz mocniej naciskają na rządy w swoich krajach, aby wydały pozwolenia na powrót do planowanych lotów zawieszonych wskutek rozprzestrzeniania się pyłu. Ale testy, na które się powołują, z testami w istocie nie mają nic wspólnego – informuje Frost & Sullivan.

Opinia publiczna może być wprowadzana w błąd, ponieważ linie lotnicze takie jak KLM, Lufthansa czy British Airways, przeprowadzają tzw. loty testowe, podczas których, jak informują, nie stwierdzono zagrożenia bezpieczeństwa lotu. Niestety, nie mają one w rzeczywistości nic wspólnego z prawdziwym testem, ponieważ, wykonujące je maszyny nie mają żadnego wyposażenia
sprawdzającego.

Prawdziwe testy przeprowadzane przez tzw. „flying laboratories” przynoszą ciągle niepokojące rezultaty, które uzasadniają dalszy zakaz lotów.

"Ostateczne decyzje są podejmowane przez poszczególne rządy. Niepokojące byłoby natomiast podjęcie decyzji dotyczącej zniesienia zakazu ze względów politycznych, pod naciskiem opinii publicznej. Powinno się raczej rozważyć wprowadzenie nowego systemu oceny ryzyka, opartego na faktycznych danych, dostarczanych przez ośrodki badawczo-naukowe – podkreśla Max Sukkhasantikul, analityk
 Frost & Sullivan."

Linie lotnicze organizują specjalne loty, gdzie jest to możliwe, rządy państw europejskich wspólnie pracują nad rozwiązaniem krótkoterminowym. Wśród tego chaosu, przemysł lotniczy rozważa możliwość wykorzystania rządowego wsparcia finansowego, podobnie jak to zrobił sektor bankowy w czasie kryzysu. Bartosz Dyląg

Rzeczywiście jakaś nowa era się otwiera. Unia E. duma już nad  stworzeniem transeuropejskiej kolei...


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: east Kwiecień 20, 2010, 22:57:19
No i skutkiem tegoż może się rozwinąć system awionetek, tzw "taksówek powietrznych", które nie latają na wysokich pułapach. Tak do 6000 metrów im w zupełności wystarczy, a to jest bezpieczna wysokość zgodnie z tym , na co pozwolono w Europie choćby podczas obchodów pogrzebowych na Wawelu.
Cargo lotnicze, należy do tzw ekspresowych dostaw typu "cały świat w 24 h". Popyt na tego typu dostawy nie zmaleje. Nie rozwiąże tego kolej, ani transport drogowy ( a tym bardziej morski ). Lwią część rynku mogą przejąć przewoźnicy dysponujący nisko latającymi samolocikami średniego zasięgu. Wówczas cały świat będzie dostępny może nie w 24h, ale zaledwie o dobę dłużej, co i tak wyprzedza kolej czy drogówkę , że o statkach nie wspomnę.

ps. tijavar , dowcip o Islandii przedni .. ;D


Tytuł: Odp: PRZENIESIONY : SKUTKI WYBUCHU WULKANU W ISLANDII
Wiadomość wysłana przez: Michał-Anioł Maj 21, 2010, 20:29:25
Nietypowe, gwałtowne opady deszczu w maju to częściowo efekt unoszącego się nad Europą pyłu, który wyrzuca islandzki wulkan Eyjafjoell - uważa meteorolog dr Katarzyna Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego

(http://bi.gazeta.pl/im/6/7855/z7855616X.jpg)

- Tak intensywne opady związane są przeważnie z tzw. niżami genueńskimi, które docierają do nas latem znad Zatoki Genueńskiej na Morzu Śródziemnym. Niż zwykle zostaje nad Polską i naszymi południowymi sąsiadami przez kilka dni, bo drogę blokuje mu wyż nad wschodnią Europą - tłumaczy dr Grabowska. - Podobnie było w lipcu 1997 czy sierpniu 2004 r. Tym razem jednak zdarzyło się to wcześniej, gdyż krążący nad Europą pył wulkaniczny dostarczył do wyższych warstw atmosfery dodatkowe jądra kondensacji, na których mogła skroplić się para wodna. Opadów jest więc więcej niż normalnie - uważa uczona.
(http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/51,80273,7914479.html?i=4)


Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

mylife wkp psfaf furenzu etforum