Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Inicjatywy Fundacji Panopticon  (Przeczytany 6146 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391Zobacz profil WWW Email
« : Czerwiec 23, 2010, 12:08:45 »

W kwietniu 2009 rozpoczęła działalność Fundacja "Panoptykon", której celem jest wspieranie ochrony praw człowieka w czasach zagrożenia tych praw ze strony społeczeństwa nadzorowanego. Przy czym Fundacji nie chodzi o zatrzymanie świata i nawoływania do zaprzestania korzystania z nowoczesnych technologii. Chodzi raczej o monitorowanie działań instytucji publicznych i rynkowych, które tworzą systemy nadzoru bądź z nich korzystają, chodzi o wypracowywanie rozwiązań gwarantujących równowagę między konkurencyjnymi wartościami.


    JAK DZIAŁAMY


        * Monitorujemy działania instytucji publicznych i rynkowych, które tworzą systemy nadzoru bądź z nich korzystają. Przyglądamy się praktykom kontroli, nadzoru i zbierania informacji, które dotyczą nas w różnych rolach społecznych: jako konsumentów, pracowników czy obywateli.

        * Informujemy o najważniejszych kwestiach związanych z praktykami nadzoru na naszej stronie internetowej. Publikujemy na niej wyniki działań monitoringowych, nasze komentarze do bieżących wydarzeń i inne materiały analizujące problematykę społeczeństwa nadzorowanego.

        * Angażujemy w nasze działania prawników, socjologów, dziennikarzy i ekspertów z innych dziedzin. Chcemy również skupić wokół fundacji szersze grono osób zainteresowanych tematem nadzoru we współczesnym społeczeństwie.

        * Analizujemy rozwiązania prawne – obowiązujące i dopiero proponowane (także na poziomie Unii Europejskiej) – z punktu widzenia szeroko pojętego prawa do prywatności. Celem tych analiz jest zbadanie, czy konkretna instytucja prawna lub praktyka nie prowadzi do nadmiernego ograniczenia autonomii informacyjnej bądź wykluczenia społecznego, nie narusza godności człowieka.

        * Badamy potencjalne skutki przyjmowanych rozwiązań z punktu widzenia funkcjonowania całego społeczeństwa. Interesują nas szczególnie takie zagrożenia, jak dyskryminacja i wykluczenie pewnych kategorii ludzi, klasyfikowanych w ramach systemów nadzoru jako „grupy wysokiego ryzyka”. Zadajemy pytania o przyczyny, przejawy i społeczne konsekwencje rozwoju społeczeństwa nadzorowanego w Polsce. Nie proponujemy gotowych odpowiedzi – cały czas ich szukamy.

        * Organizujemy seminaria, konferencje naukowe, otwarte dyskusje. Naszą ambicją jest stworzenie interdyscyplinarnego forum, w ramach którego będą spotykać się i ucierać poglądy na problematykę społeczeństwa nadzorowanego z różnych perspektyw.

        * Interweniujemy w sprawach, w których dochodzi do nadmiernego ograniczenia prawa do prywatności lub wygenerowania innych zagrożeń dla harmonijnego funkcjonowania społeczeństwa, w imię takich haseł, jak bezpieczeństwo publiczne czy usprawnienie działań różnych instytucji. Nagłaśniamy przypadki nadużywania władzy lub łamania prawa (także poprzez niewłaściwą interpretację lub wypaczanie w praktyce dobrych rozwiązań). Przygotowujemy projekty zmian prawa, wystąpienia publiczne, komentarze eksperckie, opinie do projektów ustaw i obowiązujących aktów prawa.

Strona Fundacji:
http://www.panoptykon.org/
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2010, 12:31:52 wysłane przez Leszek » Zapisane

miłość radość piękno
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 23, 2010, 12:10:47 »

Zapraszamy na spotkanie z kandydatem na Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dr. Wojciechem Wiewiórowskim


Gdzie i kiedy?

23 czerwca 2010 (środa), godz. 18.00, Warszawa, ulica Zgoda 11, 6 piętro, sala konferencyjna Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Po co?

Spotkanie realizuje ideę "przesłuchania obywatelskiego" kandydatów na ważne, wybieralne stanowiska państwowe. Chcemy stworzyć wszystkim zainteresowanym możliwość zadawania pytań kandydatom. Udział w spotkaniu potwierdził dr Wojciech Wiewiórowski, natomiast drugi kandydat, prof. Dariusz Górecki, odmówił udziału.

Przesłuchanie obywatelskie kandydatów jest elementem Obywatelskiego Monitoringu Wyborów Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) - projektu realizowanego przez trzy organizacje: Helsińską Fundację Praw Człowieka, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa oraz Fundację Panoptykon.

Uważamy, że proces obsadzania ważnych stanowisk w państwie powinien być transparentny i dawać możliwość zabrania głosu różnym środowiskom, w tym organizacjom pozarządowym. Dotyczy to w szczególnym stopniu stanowisk związanych z ochroną praw i wolności obywatelskich, do jakich należy GIODO.

Serdecznie zapraszamy!


--
FUNDACJA PANOPTYKON
http://www.panoptykon.org
Zapisane

miłość radość piękno
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 23, 2010, 12:12:58 »

W ramach cyklu "Seminarium Panoptykon" zapraszamy na kolejną rozmowę o społeczeństwie nadzorowanym:
 
NADZÓR W SZKOLE


O kamerach, bazach danych, konfiskatach i innych codziennych przejawach nadzoru nad uczniami;
o tym, czy i w jakim zakresie te praktyki są legalne;
o tym, jak wpisują się one w potrzebę dyscyplinowania i relacje władzy w szkole;
o ich wpływie na godność i intymność uczniów oraz realizację prawa do prywatności;
o ideałach wychowywania w rzeczywistości nadzoru
 
będziemy rozmawiać z Anną Błaszczak (z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich) i Piotrem Laskowskim (dyrektorem Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia).

Seminarium odbędzie się 28 czerwca - wyjątkowo w poniedziałek - o godz. 19.00 w Nowym Wspaniałym Świecie (Warszawa, ul. Nowy Świat 63, I piętro).
 
Więcej informacji oraz materiały do dyskusji już wkrótce na stronie internetowej: www.panoptykon.org.

Cykl „Seminarium Panoptykon” jest realizowany w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Ma być przestrzenią do dyskusji na temat współczesnych form nadzoru nad społeczeństwem. Chcemy stworzyć okazję do wspólnego zastanowienia się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nasilaniem się nadzoru i czy jest to problem. A może zmieniają się tylko techniki kontroli, a jej cele i natężenie pozostają cały czas takie same?


Serdecznie zapraszamy,
Zespół Panoptykonu
--
FUNDACJA PANOPTYKON
www.panoptykon.orgZapisane

miłość radość piękno
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

playnewstories naczelnysztabdowodcow calbana forumfederacjigarmanii pokemonissho