Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wszechświat  (Przeczytany 4527 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Echnaton
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241



Zobacz profil Email
« : Lipiec 07, 2010, 16:46:07 »



Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zaprezentowali zdjęcie całego wszechświata. Obraz uzyskano przy pomocy teleskopu Plancka.

Teleskop Plancka, wart bagatela 600 milionów euro, został wystrzelony na orbitę okołoziemską w maju 2009r. Podczas 12-miesięcznej pracy wykonał tysiące zdjęć w różnych parametrach długości fali, nie tylko świetle widzialnym, ale również w podczerwieni, ultrafiolecie i mikrofalach.

Dotarł do najdalszych zakątków wszechświata, miliony kilometrów od naszej planety. Jego głównym zadaniem było zbadanie początków wszechświata. Dane zebrane przez to urządzenie, posłużą naukowcom ESA, do analizy wieku wszechświata oraz wyjaśnienia historii powstania Kosmosu, potwierdzenia teorii Wielkiego Wybuchu.

Zdjęcie przedstawia obraz Wszechświata, otrzymany z nałożenia obrazów uzyskanych w różnych zakresach światła, głównie w mikrofalach (znanych wszystkim z właściwości podgrzewania pokarmów w kuchenkach mikrofalowych), znajdujących się w paśmie pomiędzy podczerwienią, a falami ultrakrótkimi. Obserwacje promieniowania mikrofalowego kosmosu, pozwalają na uchwycenie zjawisk niewidocznych w świetle widzialnym.

Dominująca jasna smuga na pierwszym planie, to najbliższy nam dysk galaktyki – Drogi Mlecznej, w linii którego znajduje się Słońce, Ziemia i pozostałe planety naszego układu. Widoczne są również olbrzymie ilości gazów i pyłów, które wypełniają przestrzeń kosmiczną. Ich obecność dowodzi, że w kosmosie następują ciągłe przemiany, rodzą się nowe gwiazdy i galaktyki, unicestwione zostają inne. Kosmos jest jak żywy organizm.

Zdjęcie to, dostępne w bardzo wysokiej rozdzielczości, przez najbliższe miesiące, a nawet lata będzie głównym narzędziem do badań wszechświata dla wielu astrofizyków. Stanowi nieograniczone źródło informacji. David Southwood, jeden z dyrektorów naukowych ESA, porównuje je do legendarnego El Dorado, krainy złotem płynącej, która przyniesie ogromne bogactwo i sławę śmiałkom, którzy podejmą się jej eksploracji.

Na zdjęciu widoczne są takie elementy jak gwiazdozbiór Oriona, Perseusza, Wielka Chmura Magellana (Foto: ESA/ LFI & HFI Consortia)

http://odkrywcy.pl/kat,111394,page,2,title,Zdjecie-calego-wszechswiata,wid,12451027,wiadomosc.html
Zapisane

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
Echnaton
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Lipiec 22, 2010, 19:59:57 »

Największe gwiazdy w naszej galaktyce

Astronomowie odkryli najmasywniejsze znane gwiazdy, w tym taką o masie w momencie narodzin około 320 razy większej niż masa Słońca. To dwukrotnie więcej niż limit wynikający z przewidywań teoretyków.

Zespół astronomów kierowany przez Paula Crowthera z Uniwersytetu Sheffield (Wielka Brytania) użył do obserwacji Bardzo Dużego Teleskopu VLT należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego. Naukowcy korzystali też z archiwalnych danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (NASA/ESA).

Badanymi obiektami były dwie młode gromady gwiazd: NGC 3603 oraz RMC 136a (oznaczana też R136). Pierwsza z nich leży w odległości 22 tysięcy lat świetlnych od Słońca, natomiast dystans do drugiej wynosi 165 tysięcy lat świetlnych.

Astronomowie znaleźli w tych gromadach kilka gwiazd kilkadziesiąt razy większych i miliony razy jaśniejszych od Słońca. Po przeanalizowaniu modeli ewolucji gwiazd okazało się, że niektóre z nich musiały narodzić się z masami przekraczającymi 150 mas Słońca. Rekordzistką jest gwiazda R136a1 z gromady R136 - ma masę około 265 mas Słońca, a w momencie swoich narodzin miała aż 320 mas Słońca.

"W przeciwieństwie do ludzi, gwiazdy te rodzą się ciężkie i z wiekiem tracą masę" mówi Paul Crowther. "Mają niewiele ponad milion lat, najbardziej ekstremalna gwiazda R136a1 jest już w 'średnim wieku' i przeszła intensywną dietę odchudzającą, tracąc piątą część swojej początkowej masy, czyli więcej niż pięćdziesiąt mas Słońca."

Gdyby R136a1 umieścić w Układzie Słonecznym w miejscu Słońca, świeciłaby o tyle jaśniej od Słońca, o ile nasza dzienna gwiazda jest jaśniejsza od Księżyca w pełni. Olbrzymia masa gwiazdy spowodowałaby skrócenie długości roku ziemskiego o trzy tygodnie, a na Ziemi nie powstałoby życie, z powodu straszliwie intensywnego promieniowania ultrafioletowego.

R136a1 to nie tylko najmasywniejsza znana gwiazda, ale także gwiazda o największej jasności, prawie 10 milionów razy większej niż Słońce. "Sądząc po rzadkości tych potworów, myślę że rekord ten nie zostanie pobity szybko" przypuszcza Crowther.

Istnieje dolny limit masy gwiazdy, poniżej którego obiekt nie jest w stanie wytworzyć reakcji termojądrowych zmiany wodoru w hel. Taka nieudana gwiazda zwana jest brązowym karłem. Dolny limit masy gwiazdy wynosi osiemdziesiąt mas Jowisza. "Nasze nowe odkrycia wspierają poprzednie poglądy, że istnieje też górny limit na to, jak duże mogą być gwiazdy, ale ten limit podnieśliśmy o czynnik dwa, do około 300 mas Słońca" mówi członek zespołu badawczego Olivier Schnurr z Astrophysikalisches Institut Potsdam (Niemcy).

Masywne gwiazdy kończą swój krótki żywot wybuchając jako supernowe. Pozostają po nich gwiazdy neutronowe albo czarne dziury. Istnienie gwiazd o masach z przedziału 150-300 mas Słońca prowadzi do możliwości wybuchów tak silnych, że gwiazda nie pozostawi po sobie żadnych tego typu szczątków, a jedynie wzbogaci swojego otoczenie w dużą ilość żelaza. Kilka kandydatów na takie eksplozje zostało zaproponowanych w ostatnich latach.

Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society". (PAP)

http://odkrywcy.pl/kat,111394,title,Najwieksze-gwiazdy-w-naszej-galaktyce,wid,12496097,wiadomosc.html
Zapisane

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

chopin pyn magiaslonca foxlive killers