Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Architektura i życie  (Przeczytany 79268 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Baska
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 14


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #50 : Grudzień 18, 2009, 01:21:24 »

A ja dopiero teraz na poprzednie posty w tym dziale zajrzalam i znalazlam linka do okraglego domu z cegly pod Warszawa !
Teraz wiem skad moj zeszloroczny  zleceniodawca inspiracje bral Uśmiech

 Wciaz jednak uwazam ze  okragle formy sa wspaniale jesli mozemy je odbierac wewnatrz w calosci, a wiec nie podzielone(albo jak najmniej podzielone)  scianami .
Tak buduja Indianie i eskimosi , Michael Rice tez w swoich projektach pokazuje wnetrza okragle-puste w srodku.
Jak dotad najfajniejszymi takimi realizacjami w Polsce sa okragle domki  z kopulami -zrobione z workow z piaskiem przez Jareme Dubiela i Pauline Wojciechowska -www.earthhandsandhouses.org (zdecydowanie najlepsi w Polsce specjaliscji od biobudownictwa)  .
 O ile wiem jeszcze zaden z tych domkow  nie jest  caloroczny/mieszkalny u nas , ale w Stanach takie istnieja . Ta technika jest naprawde ECO -zero zuzycia energii (fossil energy) przy powstawaniu budynku + nieprzetworzone materialy lokalne -oprocz samych workow oczywiscie.

Co do moich projektow  to bynajmniej 'hobbitowskie' nie sa , a gwozdzie w slomianym domu mozna wbijac w poziome belki konstrukcji drewnianej  wstawiane co kilka warstw slomy , pokaze zdjecia jak juz  naucze sie  je wklejac ...

Zapisane
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #51 : Styczeń 19, 2010, 11:39:32 »


Ziemianka wcale nie musi być prymitywna. Nowoczesna technologia i futurystyczny design dają niesamowity efekt. Zobacz podziemne domy!



Vals, Szwajcaria, SeArch and Christian Müller Architects

Połączenie idei prymitywnego budownictwa i futurystycznego designu przyniosło zdumiewający efekt. Tak powstała ziemianka w nowoczesnym wydaniu. Dom ulokowano w Szwajcarii na alpejskich wzgórzach w Vals. Rzeczywiście trudno go zauważyć ponieważ idealnie wtapia się w zbocze góry. Paradoksalnie najbardziej widoczny staje się po zmroku, kiedy z ogromnego wgłębienia wydostaje się snop światła. To właśnie okrągłe patio, wokół którego rozmieszczono okna podziemnego domu jest najbardziej efektowną częścią budynku.
http://dom.wp.pl/galeria/zakopane_domy,242.html
Zapisane

miłość radość piękno
Echnaton
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #52 : Styczeń 19, 2010, 12:26:23 »

Właśnie oglądałem to na wirtualnej... Coś pięknego!

Kontynuując temat wrzucę inne, podobne rozwiązania dla domków "podziemnych"







Niesamowite, fantazyjne kształty domów powstają dzięki specyficznej konstrukcji z drucianej siatki i cementu. Ten zestaw można formować na tysiące sposobów i tworzyć efektowne, rzeźbione elewacje. Chociaż gleba nie jest dobrym izolatorem i szybko się wyziębia w pomieszczeniach wbrew pozorom wcale nie jest chłodno. W czym zatem tkwi sekret ciepła? Kluczowym czynnikiem jest stała temperatura ziemi. Tak więc kiedy na zewnątrz spada do 0 st. C, w domu odizolowanym betonem wynosi ok. 10 – 14 st. C.(bez ogrzewania). Poza tym dom nie jest szczególnie wrażliwy na kaprysy aury, zazwyczaj panuje tam stabilna temperatura. W związku z tym opłaty za energię także nie spustoszą portfela. Zapotrzebowanie na energię, w porównaniu do przeciętnego mieszkania, zmniejsza się prawie o 50 proc.! Niektórzy dowodzą, że podziemne lokum może być w 100 procentach samowystarczalne. Wówczas trzeba jednak sięgnąć po najbardziej ekologiczne rozwiązania wykorzystując energię ze słońca i wiatru, a wodę z odzyskanej deszczówki. Ta metoda naprawdę się sprawdza. Przynajmniej w Mole Manor, jednym z pierwszych domów podziemnych w Anglii. Tam woda używana do mycia oraz prania jest również przetwarzana. Wraca do toalety po czym poddawana jest oddziaływaniu trzcinowej oczyszczalni ścieków.

http://dom.wp.pl/galeria/domy_otulone_ziemia,192.html?page=1
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2010, 12:28:17 wysłane przez Echnaton » Zapisane

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
miszka
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 123



Zobacz profil
« Odpowiedz #53 : Styczeń 19, 2010, 23:42:52 »

  Piękne, prawda ale zrobione z siatki i cementu. O ile sobie dobrze przypominam to mieszkania w metalowych siatkach nie są
za dobre dla żywych stworzeń. To jakby być zamkniętym w siatce Faraday'a. No i ten cement mi też jakoś nie leży ale formy cudne,
przyznaję.
miszka
Zapisane
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 620


To jest świat według Ciebie i według mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #54 : Styczeń 19, 2010, 23:49:39 »

Zgadza się miszka. Metalowe -niefraktalne według Dana Wintera. Lepsze właściwości mają słoma i glina , ale tych z kolei z ziemią , czy podziemią bałbym się łączyć . Zastanawia mnie to jak wyglądałby dom zbudowany ponad ziemią , to znaczy na drewnianym rusztowaniu , ściany oraz izolacje ze słomy i gliny, dach z trzciny lub drewno.
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Cię otaczają są w Tobie " naucza   Mooji -  " są w Twoim umyśle, są w  Twojej świadomości . Wydaje Ci się , że patrzysz na inne ludzkie umysły , ale wszystkie te umysły egzystują w Tobie ponieważ Ty jesteś tym, który je postrzega. TO JEST ŚWIAT WEDŁUG CIEBIE "
miszka
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 123



Zobacz profil
« Odpowiedz #55 : Styczeń 19, 2010, 23:57:16 »

To znaczy jak? Na palach? Takie domy są budowane na świecie. A odnośnie Twojego pytania jak połączyć ziemię i glinę... hym
Albo usunąć ziemię na dachu i zamienić na glinę (tylko w glinie nic raczej nie urośnie). Albo front zrobić z kamieni a ścianki działowe z gliny i słomy... tylko co ze stropem wtedy?Nie wiem i na tę chwilę nie mam pomysłu ale się zastanowię :-))
Zapisane
miszka
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 123



Zobacz profil
« Odpowiedz #56 : Styczeń 20, 2010, 00:20:10 »

Mam głupi pomysł :-) a mianowicie taki.
Lepimy ściany nośne z gliny i na nich kładziemy strop w kształcie łuku w drewnianym szalunku.
Następnie nanosimy drewna do wnętrza i robimy wielkie ognicho w chatce:-)) Ale by było :-)
Spala się szalunek a glina twardnieje i zostaje nam strop gliniany, o! :-)
Zapisane
radoslaw
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 209



Zobacz profil
« Odpowiedz #57 : Luty 07, 2010, 14:28:28 »

Hej!

EDIT (Leszek):
"Budowanie z ziemi obok budowania z kostek słomy jest jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod na zapewnienie sobie taniego, ekologicznego schronienia. Niniejszy film jest pobieżną instrukcją budowy małego domku w kształcie kopuły monolitycznej. Krok po kroku przedstawione zostały fazy wznoszenia budynku nową techniką zwaną super-adobe, w której budulec stanowią worki wypchane stabilizowaną ziemią.
Ta nowoczesna technika łączy tradycyjne, starożytne metody "adobe" (cegły gliniane lub mułowe), z techniką "rammed earth" (ubijanej ziemi) i klasycznej budowy z worków wypełnionych piaskiem." - KFI







Wszystkie części 1-6 na You Tube
<a href="http://www.youtube.com/p/04EF93A38F6DAD61&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/p/04EF93A38F6DAD61&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/p/04EF93A38F6DAD61&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/p/04EF93A38F6DAD61&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>
Malutki Domek, Zwany "Eko Kopułą" według projektu architekta Nadera Khalili.


Gdyby ktoś chciał ściągnąć film na dysk to linki są tu:

http://davidicke.pl/forum/eco-dome-dom-w-kszta-cie-kopu-y-napisy-pl-t1620.html

Dziękuję pięknie tłumaczom

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2010, 08:59:35 wysłane przez Leszek » Zapisane
Adaś
Nowy użytkownik
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 43

2680916
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #58 : Luty 08, 2010, 00:48:52 »

Obejrzałem cały film i jestem pod wrażeniem. Od razu mała uwaga do ludzi, którzy pisali o marźnięciu w zimę. Na stronie http://calearth.org/ w dziale galeria jest zdjęcie domku, które jest dość mocno obsypane śniegiem. Więc chyba nie marzną skoro mieszkają. Po drugie to jaki problem z zewnątrz dać warstwę ocieplającą. Oglądając ten materiał wpadł mi taki pomysł i jest to jedynie moja myśl, by wokół głównej dużej kopuły dać pięć mniejszych zamiast czterech. Tak by zgóry miał kształ naszej fraktalnej róży, lub gwiazdy. Pomyślałem sobie; skoro taki kształt mamy w naszym DNA, możemy w takim i mieszkać by zachować równowagę. Salon (kopuła środkowa) zrobił bym większą. Fundamenty zaczął od kamieni, od tych o których mówił Dan Winter. A na nich do piero zaczął budować. Stworzyło by to pole fraktalne.
Zapisane
Baska
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 14


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #59 : Luty 08, 2010, 10:56:15 »

 super, piekny domek !
Proby budowania z workow w Polsce juz byly , ten typ budynku sprawdza sie swietnie w naszym polskim klimacie, ziemia czy piasek tworza stala temperature we wnetrzu  i dodatkowe ocieplanie nie jest wlasciwie potrzebne, no i niesamowita dowolnosc ksztaltu !
A uzycie jakichkolwiek siatek metalowych przy tynkowaniu powoduje efekt klatki Faradaya i zdrowy nie jest .
Wlasnie ten typ domu ze wzgledu na jednorodna konstrukcje jest najzdrowszy, bo mozna uniknac metalu powodujacego zawsze zaklocenia pola magnetycznego , oczywiscie zbrojenia w podlodze tez sie nie robi, jedyny warunek to  ochota do przebywanie w okraglych pomieszczeniach, a czasami mezczyzni maja z tym problemy Uśmiech)

Robilismy kiedys w Holandii na warsztatach takie  cwiczenia   w ramach zajec klubu .'Mens en Architectuur' -Czlowiek i Architektura- jak podswiadomie odbieramy otaczajaca przestrzen budynku  i paru facetow,  ktorzy byli na stanowiskach kierowniczych mialo z tym problem, tzn z przebywaniem w  okraglym budynku .
W takim domu trudno znalezc 'miejsce kontroli' nad innymi,   sprzyja on bardzo relacjom partnerskim i dobrej komunikacji miedzy ludzmi bez zbednej hierarchizacji .
W koncu ksztalt okragly to element Metalu w chinskim systemie energetycznym ( medycynie ) i symbolizuje usta -czzyli komunikacje .
Zapisane
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahacemnejstrony airpol pln naszawataha isztar