Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Szczecin miastem Oriona... / Szczecin - The City of Orion  (Przeczytany 8255 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391



Zobacz profil WWW Email
« : Maj 16, 2009, 17:52:47 »

16 maja 2009 o godz. 20:00, w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie, odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego "Szczecin miastem Oriona"[/i] autorstwa Małgorzaty i Edwarda Gardasiewiczów, zrealizowanego przy współudziale Miasta Szczecin.
 
Official "promo": Szczecin -  The City of Orion.
<a href="http://www.youtube.com/v/DtsvFT-v4aI&amp;hl=pl&amp;fs=1" target="_blank">http://www.youtube.com/v/DtsvFT-v4aI&amp;hl=pl&amp;fs=1</a>
No cóż... reklama dźwignią handlu Duży uśmiech

Wywiad z autorami na temat "Oriona w Szczecinie".
http://www.ukryta.eu/art-kosmicznyszczecin1.html

Komentarz:

Uważam teorię za naciąganą.
Trzy place Szczecina leżą w linii prostej, a trzy gwiazdy pasa Oriona NIE leżą w linii prostej... Wystarczy poniższe obrazki: pasa Oriona, piramid w Egipcie i trzech placów w Szczecinie....


http://pl.wikipedia.org/wiki/Pas_Oriona
http://www.bibliotecapleyades.net/piramides/esp_piramide_8.htm

Nawet jeśli w planach architektonicznych miało być "jak w Egipcie", to najwyraźniej realizacja planów nie wyszła najlepiej...

Tak czy inaczej promocja ruszyła:
Dziś o godzinie 17 na placach Sprzymierzonych, Odrodzenia i Grunwaldzkim odsłonięto tablice-gwiazdy. Mówią one o podobieństwie układu placów do konstelacji Oriona oraz układu egipskich piramid w Gizie.

http://www.kultura.wszczecinie.pl/szczecin_siegnal_gwiazd,15619,wystawy_i_spotkania,0,0



Trzy place w Szczecinie (z Google Earth):



http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=36611948
 Mrugnięcie


Prezentacja konstrukcji pasa Oriona w Egipcie (we flashu):
http://www.scottcreighton.co.uk/Flash/Giza-Plan2.swf

Wywiad z autorami na temat "Oriona w Szczecinie".

Fragment:

Jak odkryliście to, że trzy główne place Szczecina mogą mieć odniesienie do pasa Oriona i piramid z Gizy? Czy było to coś oczywistego czy może jakiś rodzaj olśnienia?

Edward Gardasiewicz:
Zanim odpowiem ci na pytanie muszę przede wszystkim powiedzieć o jednej rzeczy, która nie powinna nam umknąć. Otóż fundamentalną kwestią jest fakt, że ten plan Szczecina, który został w ostateczności zrealizowany, który przełożył się na znaną zabudowę, był w istocie rzeczy planem świadomym, od początku do końca przemyślanym. Od koncepcji, przez projekt aż po realizację. Nie możemy mówić o historii tego typu, że jest to jakaś wypadkowa pewnych czynników (chociaż np. ukształtowanie terenu też miało na to wpływ). Niemniej jednak, co do koncepcji, była to rzecz wręcz perfekcyjnie przygotowana. Geneza tego zagadnienia opiera się na tym, że ktoś z niemieckim wyrachowaniem to przygotował.

A wracając do pytania... Można powiedzieć, że było to doświadczenie opierające się, tak jak wspomniałeś, na kategoriach nagłego olśnienia. Aczkolwiek nic takiego by nie zaistniało, gdyby nie było podstaw dających podłoże do powstania skojarzeń. Chodzi o informacje, które składały się na pogłębioną percepcję i możliwość zauważenia tego właśnie odniesienia. Oczywiście należy tego szukać w różnych, nazwijmy to, dyscyplinach wiedzy czy nauki. Niemniej jednak w sensie odkrycia zdarzyło się to właściwie po wielu latach. Chodzi o to, że pojawiła się możliwość obejrzenia urbanistyki Szczecina z lotu ptaka. Byliśmy na wystawie Cezarego Skórki, który prezentował swoje zdjęcia i właśnie na jednym z tych zdjęć dostrzegliśmy to bardzo piękne ujęcie, które natychmiast dało skojarzenie, że jest to odwzorowanie gwiazd na Ziemi. Jest to układ tak charakterystyczny, który już wówczas przypisywaliśmy temu (choć takiej pewności na samym początku nie było), że będzie to pas gwiazdozbioru Oriona. To stwierdzenie nie dawało jeszcze podstaw do tego, żeby powiedzieć w 100 procentach, że na pewno jest to pas Oriona. Ale w momencie, kiedy pojawiły się pierwsze analogie a czas pokazał, że tych analogii jest coraz więcej - już w tej chwili jest to całkiem spójny i zazębiający się wzajemnie układ zależności detali, drobiazgów, które tworzą bardzo syntetyczną całość. Tak że można powiedzieć, że wizyta na wystawie na Zamku Książąt Pomorskich i podziwianie pięknych fotografii miasta z lotu ptaka zaowocowały tym, że pojawiło się to pierwsze skojarzenie, które było oczywiście później drążone.

Małgorzata Gardasiewicz:
Tak naprawdę to nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że to jest Orion. To skojarzenie wpłynęło na nas i wtedy pojawiło się to głębokie, intuicyjne odczucie, które następnie trzeba było sprawdzić, odszukać w historii, odszukać w dokumentach i była przy tym do wykonania ogromna praca, żeby to wszystko odnaleźć. Bo wiadomo, że - niestety - historia Szczecina jest, powiedzmy sobie, bardzo skąpo opracowana i zapał, który był potrzebny musiał niejako wziąć się z pewności, że na pewno mamy rację. I taki był bodziec.

Całość:
http://www.ukryta.eu/art-kosmicznyszczecin1.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2009, 22:59:35 wysłane przez Leszek » Zapisane

miłość radość piękno
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 13, 2009, 22:43:02 »

"Żeby skonfrontować historyczne podstawy pomysłu Gardasiewiczów, prof. Stelmach przekazał ich pracę historykowi z Książnicy Pomorskiej dr. Wojciechowi Łopuchowi. Ten jest bardziej sceptyczny.
(...)
Jego zdaniem trudno było w XIX-wiecznym Szczecinie prowadzić budowę tak, by miała ona odpowiadać gwiazdom Oriona, bo miasto nie było budowane wtedy na zaoranym polu, ale na planie istniejącego już fortu. - Architekci nie mieli potrzebnej swobody planowania - twierdzi.

Ale uważa, że egipska filozofia i zamiłowanie do gwiazd na pewno nie było im obce. - W ówczesnym Szczecinie było astronomiczne obserwatorium w gmachu dzisiejszego I LO i istniały loże wolnomularskie, do których należał Schwartau - potwierdza dr Łopuch. - Tym ludziom były to idee nieobce."
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=303316

I faktycznie na fasadach kamienic stojących przy tych placach jest trochę symboliki masońskiej... ;-)

Góra budynku z bliska (z ulubioną sową Alexa Jonesa Mrugnięcie



http://www.panoramio.com/photo/9156185
Inne motywy masońskie:
http://img20.imageshack.us/gal.php?g=pld2.jpg

"Plac Grunwaldzki (1864 - 1877 niem. Westend Kirchplatz, 1877 - 1945 niem. Kaiser Willhelm Platz) - najokazalszy plac gwiaździsty w Szczecinie. Zaprojektowany wraz z zabudową przez Georges'a Haussmanna na wzór paryskiego Placu Gwiazdy (Place de l'Étoile, obecnie plac Charles'a de Gaulle'a).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Grunwaldzki_w_Szczecinie
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2009, 22:45:59 wysłane przez Leszek » Zapisane

miłość radość piękno
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

devils zagroda-slonca watahanowiu fox proskills