Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Obserwacja Słońca  (Przeczytany 121256 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Szewc
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 113


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #160 : Kwiecień 15, 2010, 09:39:34 »

15 kwietnia,
Jak do tej pory nie zaobserwowano jak do tej pory ani jednego efektu wybuchu słonecznego....Przynajmniej w płocku.
GPS działa bez zarzutów. Elektronika też nie świruje.
Znów miało by okazac się, że przewidywania dotyczące skutków wyrzutu plazmy były straszeniem?
Niedawno już ktoś straszył że wybuch słoneczny był tak silny że może powodowac że GPS padnie, a kaloryfery będą mogły kopac prądem...
Zapisane

"Nie wymyślaj nowych czynników jeżeli nie istnieje taka potrzeba, a jeżeli już, to udowodnij najpierw ich istnienie" - Arystoteles
Echnaton
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241Zobacz profil Email
« Odpowiedz #161 : Kwiecień 22, 2010, 18:31:51 »

Rewelacyjne zdjęcia powierzchni słońca!

Niedawno wystrzelone przez NASA Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO) przesłało pierwsze zdjęcia, które stwarzają naukowcom ogromne perspektywy do badań nad procesami zachodzącymi w naszej najbliższej gwieździe. Aktywność słońca ma wpływ na całą naszą planetę.

Niektóre zdjęcia bardzo dokładnie pokazują jak plamy słoneczne wyrzucają materię poza gwiazdę. Na innych, w bardzo dużym zbliżeniu widać aktywność na powierzchni słońca. Kosmiczne obserwatorium wykonało też pierwsze pomiary rozbłysków słonecznych w szerokim spektrum promieniowania ultrafioletowego.


źródło:
http://studio.wp.pl/mid,949519,wideo.html

„Te pierwsze zdjęcia ukazują dynamikę słońca w sposób jakiego nie widziałem przez ponad 40 lat badań” powiedział Richard Fisher, dyrektor Wydziału Heliofizyki w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „SDO zmienia nasze postrzeganie słońca i procesów jakie na nim zachodzą, które bezpośrednio dotyczą całego społeczeństwa. Wpływ tej misji na naukę będzie podobny do wpływu Kosmicznego Teleskopu Hubble’a na współczesną astrofizykę.”

SDO, które zostało wystrzelone 11 lutego 2010 roku jest dotychczas najbardziej zaawansowanym technicznie sprzętem przeznaczonym do badania słońca. W trakcie swojej pięcioletniej misji zbada pole magnetyczne słońca i umożliwi lepsze zrozumienie jego roli w kształtowaniu ziemskiej atmosfery i klimatu. Od momentu wystrzelenia SDO sprawdzane było pod kątem właściwego funkcjonowania wszystkich urządzeń. Teraz, kiedy okazało się, że działają one poprawnie. SDO dostarczy zdjęć o rozdzielczości dziesięciokrotnie przewyższającej tą znaną z telewizji HD. Zebrane dane zostaną przesłane szybciej niż informacje docierające z pozostałych sond obserwujących słońce.

SDO ustali w jaki sposób tworzy się pole magnetyczne słońca, jaka jest jego dokładna struktura i w jaki sposób pole wpływa na powstawanie gwałtownych zjawisk na powierzchni słońca takich jak wiatr słoneczny, rozbłyski i koronalne wyrzuty masy. Kiedy te olbrzymie chmury słonecznej materii kierują się w stronę ziemi mogą powodować burze magnetyczne w atmosferze naszej planety.

Obserwatorium Dynamiki Słońca pomoże również w przewidywaniu takich zjawisk. Dane będą gromadzone i analizowane w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta Goddarda. „Centrum Lotów rzuci nowe światło na naszą najbliższą gwiazdę - słońce, pomoże w odkryciu nowych informacji na temat słonecznych rozbłysków, które wpływają na naszą planetę uszkadzając satelity komunikacyjne i czasowo wyłączając sieci elektryczne. Lepsze dane oznaczają skuteczniejsze i wcześniejsze ostrzeżenia o wietrze słonecznym” powiedziała Barbara Mikulski, przewodnicząca komisji przyznającej finansowanie projektom NASA.

O tym, że „kosmiczna pogoda” sprawia kłopoty w funkcjonowaniu urządzeń na ziemi wiadomo było już od momentu wynalezienia telegrafu w XIX wieku. Te zjawiska przyczyniają się do powstawania zaburzeń w polu magnetycznym ziemi, co może mieć wielki wpływ na sieci energetyczne. Wiatr słoneczny może zakłócać przesyłanie danych pomiędzy naziemnymi stacjami, a satelitami i samolotami przelatującymi w okolicy biegunów. Mogą również zaburzać pracę sieci komórkowych.

Każdego dnia SDO prześle na Ziemię 1,5 terabajta danych, co można porównać do zgrywania pół miliona piosenek na odtwarzacz mp3.

Jeden z przyrządów zamontowanych w SDO zwany AIA bada erupcje na słońcu w różnych długościach fali, które odpowiadają ich temperaturze. Waha się ona między 80 000 a 10 milionami stopni Celsjusza (na filmie i zdjęciu widocznych jako różne kolory). „Kiedy fala przemieszcza się po słońcu widać jak zmienia się jej kolor, co świadczy o tym jak szybko gaz ulega podgrzaniu” mówi Alan Title z laboratorium w Palo Alto, w Kalifornii. „Dzięki temu po raz pierwszy możemy określić, jak ta energia się wyzwala w stronę naszej atmosfery i jak wpływa na nas.”

Koszt Obserwatorium to 880 milionów dolarów.

odkrywcy.pl
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2010, 18:53:12 wysłane przez Leszek » Zapisane

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 620


To jest świat według Ciebie i według mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #162 : Kwiecień 23, 2010, 09:09:04 »

Piękne są te zdjęcia Słońca .
Na filmie widać jak wybuch na Słońcu się rozwija, a potem zostaje wessany z powrotem. W tym momencie przypomina się fragment wykładu Nassima, o tym , że wewnątrz Słońca musi się znajdować ... "czarna dziura", która zasysa do środka to, co wybuchnie na powierzchni.
W każdym razie obserwacja naszego Słońca przyniesie odpowiedzi na to , jak funkcjonują wszystkie inne gwiazdy, przynajmniej na tym etapie rozwoju,  co nasze słoneczko.
Cały czas pamiętajmy o tym, że Słońce to 99 % całej masy Układu Słonecznego .
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Cię otaczają są w Tobie " naucza   Mooji -  " są w Twoim umyśle, są w  Twojej świadomości . Wydaje Ci się , że patrzysz na inne ludzkie umysły , ale wszystkie te umysły egzystują w Tobie ponieważ Ty jesteś tym, który je postrzega. TO JEST ŚWIAT WEDŁUG CIEBIE "
Szewc
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 113


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #163 : Kwiecień 23, 2010, 20:12:32 »

Wreszcie satelita robiący zdjęcia słońca w dobrej jakości i bez zanieczyszczeń Uśmiech
Ciekawe czy "obiekty" tutaj się ukażą aby tworzyc konstelacje?
Zapisane

"Nie wymyślaj nowych czynników jeżeli nie istnieje taka potrzeba, a jeżeli już, to udowodnij najpierw ich istnienie" - Arystoteles
Adaś
Nowy użytkownik
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 43

2680916
Zobacz profil Email
« Odpowiedz #164 : Kwiecień 30, 2010, 01:11:37 »

Ciekawi mnie ten obiekt, który "mozolnie" ku słońcu się zbliża. Pojawił się na zdjęciach 21-go.
Zapisane
Michał-Anioł
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #165 : Kwiecień 30, 2010, 15:13:39 »

<a href="http://www.youtube.com/v/Bu2spTGQS8M&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/Bu2spTGQS8M&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/Bu2spTGQS8M&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/Bu2spTGQS8M&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>
Zapisane

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie odnowić świat
Awar
Nowy użytkownik
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 10


Zobacz profil
« Odpowiedz #166 : Kwiecień 30, 2010, 19:27:39 »

Ciekawi mnie ten obiekt, który "mozolnie" ku słońcu się zbliża. Pojawił się na zdjęciach 21-go.
[

To jest akurat Merkury Uśmiech
Zapisane
Michał-Anioł
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #167 : Czerwiec 11, 2010, 22:18:05 »

Nawet wyborcza porusza tą tematykę tylko szkoda że tak skrótowo, a text w rodzaju "Naukowcy uspokajają jednak, iż odpowiednio wczesne prognozowanie kosmicznej pogody pozwoli przygotować się na nadchodzące zmiany."To chyba skecz jest Przygotować się   ale komu?
jeśli aktywność słonica wzrośnie o podobną wartość czyli 72 razy(taki był spadek w okresie zmniejszonej aktywności w porównaniu do średniej) to raczej ostrzeżenia dla 99%  ludzkości będą  raczej  mało istotne,ciężko będzie się zabezpieczyć np burzą elektromagnetyczną w  dajmy na to 24h bez prądu czekać nas będzie powrót do epoki wiktoriańskiej i to taki całkiem nagły, o zamieszkach głodzie epidemiach nie wspominając ,Świat bez prądu to mało atrakcyjne miejsce dla ludzi którzy nie będą do tego odpowiednio przygotowanie.
Wizja miast bez energii elektrycznej czyli bez wody, żywności, paliwa do samochodów przypominać będzie raczej wizje "nocy żywych trupów ''Ale poco panikować w końcu naukowcy uspakaja bo Oni przecież WIEDZĄ  o słońcu wszystko.Byłoby by to nawet śmieszne gdyby nie było tak tragiczne w swoich skutkach, ale przecież komedia to też dramat."Najbliższa nam gwiazda staje się coraz bardziej aktywna, co może znacząco wpłynąć na nasze życie - ostrzegają amerykańskie agencje NASA i NOAA.

Podczas wtorkowego Space Weather Enterprise Forum w Waszyngtonie naukowcy przedstawili dane zebrane przez parę sond STEREO, satelitę ACE i wystrzelone na orbitę w lutym tego roku Obserwatorium Dynamiki Słońca (Solar Dynamics Observatory), a także przedstawili prognozy na nadchodzące lata.

Aktywność Słońca zmienia się zwykle w 11-letnich cyklach i zdaniem ekspertów najbliższa nam gwiazda właśnie wkracza w okres intensywnych burz. - Słońce budzi się ze swojej drzemki i w następnych latach będzie znacznie bardziej aktywne - mówi Richard Fisher z NASA - Jednocześnie nasze społeczeństwo jest bardziej niż kiedykolwiek wrażliwe na burze słoneczne - dodaje.
Silne erupcje słoneczne mogą bowiem wysyłać w kierunku Ziemi naładowane cząsteczki, które wpływają na funkcjonowanie pola magnetycznego naszej planety, zakłócając komunikację satelitarną. W ten sposób Słońce zaburza np. na działanie systemów GPS, komunikacji radiowej czy nawigacji lotniczej. Naukowcy uspokajają jednak, iż odpowiednio wczesne prognozowanie kosmicznej pogody pozwoli przygotować się na nadchodzące zmiany."

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75476,7999301,Slonce_sie_burzy.html?utm_source=Nlt&utm_medium=Nlt&utm_campaign=1000621#ixzz0qZp2OIB7

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2010, 22:25:42 wysłane przez Michał-Anioł » Zapisane

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie odnowić świat
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #168 : Czerwiec 14, 2010, 20:06:06 »

Wyborcza i Fakt też....


SŁOŃCE SPARALIŻUJE ZIEMIĘ
NASA bije na alarm! Wybuchy i burze słoneczne wyłączą prąd, radio, telewizję, telefony i GPS na Ziemi. Czy będziemy ślepi i głusi bez naszych zdobyczy cywilizacyjnych?


Najpierw zapanuje ciemność. Padną wszystkie telefony, telewizory, światła i sprzęt elektryczny. A potem świat pogrąży się w gigantycznym chaosie

 Ta wizja, rodem z filmów katastroficznych, jest całkiem realna – biją na alarm specjaliści z NASA. Winowajca to potężne burze na Słońcu.

– Słońce budzi się z głębokiego snu. W najbliższych latach będziemy obserwować duże natężenie aktywności solarnej – tłumaczy Richard Fisher, szef działu heliofizyki w Amerykańskiej Agencji Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Tymczasem nowoczesne technologie są bardzo wrażliwe na burze słoneczne.

Olbrzymie strumienie plazmy poruszające się we wnętrzu Słońca powodują, że pole magnetyczne na jego powierzchni jest w ciągłym ruchu. Z tego powodu na słońcu dochodzi do wielkich erupcji, czyli tzw. burz słonecznych. One  z kolei wysyłają w kosmos promieniowanie i strumienie naładowanych elektrycznością cząsteczek. Skutek będzie taki, jakby gigantyczny piorun uderzył w sieci telekomunikacyjne i elektryczne.

Eksperci obliczają, że burza słoneczna mogłaby wywołać 20 razy większe szkody niż huragan Katrina, który w 2005 r. spustoszył południe USA.

http://www.fakt.pl/Slonce-sparalizuje-Ziemie,artykuly,74295,1.html
Zapisane

miłość radość piękno
Szewc
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 113


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #169 : Czerwiec 15, 2010, 08:28:48 »

"Fakt<!> o tym się mówi" to jest na prawdę wiarygodne i rzeczowe źródło danych aż wspomnę inne ich zatrważające nagłówki: "koń chuligan pokłukł mi wino" albo "kołdra chciała mnie udusic".
Z resztą niedawno jeszcze straszono już tu na forum burzami słonecznymi które będą tak silne że oprócz wielkich zniszczeń w elektronice także spowodują powstawanie prądu w grzejnikach...
Zapisane

"Nie wymyślaj nowych czynników jeżeli nie istnieje taka potrzeba, a jeżeli już, to udowodnij najpierw ich istnienie" - Arystoteles
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

croissanta suazia ham-telegram silverstar warthunder300clan