Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Strony: 1 2 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jiddu Krishnamurti  (Przeczytany 11207 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
darlut
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 36


jesteśmy czymś więcej niż ciało fizyczne i umysł


Zobacz profil Email
« : Kwiecień 13, 2010, 12:21:19 »

Znalazłem stronę skąd można sciągnąć książki Krishnamurtiego

http://www.vismaya-maitreya.pl/kundalini_jiddu_krishnamurti_-_ksiazki.html
Zapisane
Echnaton
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 13, 2010, 16:13:43 »

Dzięki darlut za wyręczenie mnie z założeniem tego wątku. Fajne pozycje są na tej stronce i nawet kilka których nie mam (!).
"Samopoznanie i nowy umysł" robi u mnie za biblię. Zawsze gdzieś go mam w torbie od laptopa. Wystarczy kilka wersów i człowiek znowu jest "zreperowany"...

Pozdrawiam
Zapisane

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
darlut
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 36


jesteśmy czymś więcej niż ciało fizyczne i umysł


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 13, 2010, 18:35:38 »

Na zdrowie Echnaton :-)
J.Krishnamurti nauczył mnie ważności uwagi.
Podsumował swoją naukę jako - neti, neti czyli - nie to, nie to.
Cokolwiek wymyśli umysł, to nie jest TO.
Zapisane
Echnaton
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 13, 2010, 19:21:07 »

...bo to jest obserwator, a nie samo obserwowanie....

" Obserwator jest zbiornikiem tej całej pamięci, z której wyłania się wszelka myśl. A zatem myśl nigdy nie jest świeża ani wolna. Może ona tylko marzyć o wolności i ją sobie wyobrażać.

Jak obserwować bez obserwatora ? Obserwatora, który jest przeszłością, który jest imaginacją ? Trzymacie się wyobrażenia o waszej żonie lub mężu, mimo że czas upływa, że minęło wiele lat od chwili, kiedyście je stworzyli. Twórcą tych wyobrażeń jest właśnie obserwator. Pytamy więc: czy można obserwować żonę, męża lub drzewo, nie posiadając wyobrażeń i nie utożsamiając się z obserwatorem ? Przede wszystkim musicie poznać mechanizm kształtowania wyobrażeń. Skąd sie one biorą ? Jeżeli to zrozumiecie, nigdy już nie będziecie tworzyli wyobrażeń i zdołacie obserwować obserwatora."

Uśmiech
Zapisane

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
darlut
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 36


jesteśmy czymś więcej niż ciało fizyczne i umysł


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 22, 2010, 09:56:47 »

Swego czasu we wstępie książki Jiddu Krishnamurtiego przeczytałem jako motto fragment z "Fabula Rasa" Edwarda Stachury .Byłem tym zaintrygowany i zmobilizowało mnie to do przeczytania wszystkiego co napisał Stachura.Po latach dowiedziałem się o pewnym incydencie łączącym obie postacie.Otóż Stachura był kiedyś w Stanach na odczycie J.Krishnamurtiego.Jiddu na chwilę musiał opuścić aulę a w tym czasie Stachura podjął kontynuację wykładu w tym samym duchu zrozumienia.Zebrał owacje słuchających go studentów !
To co pisał Stachura nie jest typową literaturą o rozwoju duchowym ale podtytuł Fabula Rasa brzmi 'rzecz o egoizmie' a to już jest ważna wskazówka dla nas wszystkich ;-)
Jest tam m.in wspaniała definicja czym MIŁOŚĆ nie jest.
Zapisane
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 620


To jest świat według Ciebie i według mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 22, 2010, 11:55:07 »

To ciekawe. A KTO  wg Jiddu, czy Stachurskiego , definiuje czym coś NIE JEST ? Obserwator ?  Przecież obserwator w ogóle nie definiuje niczego co wynika z samej istoty bycia obserwatorem.
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Cię otaczają są w Tobie " naucza   Mooji -  " są w Twoim umyśle, są w  Twojej świadomości . Wydaje Ci się , że patrzysz na inne ludzkie umysły , ale wszystkie te umysły egzystują w Tobie ponieważ Ty jesteś tym, który je postrzega. TO JEST ŚWIAT WEDŁUG CIEBIE "
darlut
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 36


jesteśmy czymś więcej niż ciało fizyczne i umysł


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 22, 2010, 13:17:10 »

Oni tylko naprowadzają.Reszta jest milczeniem,doświadczeniem nie przekazywalnym ;-)
Zapisane
Echnaton
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Kwiecień 22, 2010, 13:19:17 »

He he... Stachura, czyli Stachury, nie Stachurskiego Mrugnięcie ten to coś próbuje śpiewać chyba...

Tak, jeżeli jest mowa o postrzeganie świata, polityki i tego wszystkiego do czego jako ludzkość dążymy, to możemy oceniać to tylko z pozycji obserwatora. Czyli nabytych doświadczeń i spostrzeżeń. J. K. często odwołuje się do przykładów życia codziennego, aby być lepiej zrozumianym.

Piętro wyżej zamieściłem ten cytat:
" Obserwator jest zbiornikiem tej całej pamięci, z której wyłania się wszelka myśl. A zatem myśl nigdy nie jest świeża ani wolna."

"obserwowane" to może niezbyt fortunne tłumaczenie, ale nie wiem jak w naszym języku można by to określić inaczej. Juz się zresztą przyzwyczaiłem i zrozumiałem.

Może ten fragment troche wytłumaczy o co chodzi:

" Według mnie istnieje postrzeganie, które bezpośrednio, od razu rozpoznaje prawdę i fałsz. To bezpośrednie rozpoznawanie prawdy i fałszu jest w nas zdolnością najważniejszą, a nie sprytny, przebiegły intelekt obciążony wiedzą i spaczony przeróżnymi wpływami. Przypuszczam, że niekiedy zdarzało się wam bezpośrednio dostrzegać prawdziwość jakiegoś zjawiska czy stwierdzenia, np. prawdziwość tezy, że swobodnie może działac tylko umysł w nic niezaangażowany. Na tym właśnie postrzeganie polega: na widzeniu prawdziwości czegoś bezpośrednio, bez analizowania, bez rozumowania, bez tych wszystkich zabiegów, które intelekt wynajduje, aby uniknąć postrzegania. Postrzeganie jest też czymś zupełnie odmiennym od tzw. intuicji, o której mówimy tak łatwo i niefrasobliwie. Postrzeganie nie ma również nic wspólnego z doświadczeniem."

Czym jest miłość ?:

"Miłość, śmierć i życie są jednym, nie różnia się od siebie. Ale my podzieliliśmy życie na części, tak samo jak podzieliliśmy ziemię. Miłość podzieliliśmy na cielesną i duchową, przez to rozróżnienie zapoczątkowując permanentną walkę pomiędzy tym co ziemskie i święte. Oddzielilismy to co jest od ideału miłości, a w ten sposób nigdy jej nie poznamy. Miłość z całą pewnością jest uczuciem integralnym, wolnym od sentymentalizmu, nie znającym intelektualnych podziałów i rozróżnień. Miłość nie zna potrzeby ciągłości. Gdy jednak tą potrzebą jest skażona, wówczas gaśnie, umiera, dokonują w niej rozkładu wspomnienia dnia wczorajszego. Aby prawdziwie kochać, trzeba umieć umrzeć. Śmierć i miłość to jedno, nie są to dwa różne stany. Ale nie poddawajcie się sugestii moich słów, musicie sami się o tym przekonać, musicie odkryć miłość sami dla siebie."

Warto odnosić sie do słów J.K. w kontekście całej jego filozofii, czyli zachęcam do czytania.

Uśmiech
Zapisane

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
percepcja
Nowy użytkownik
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 32


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : Kwiecień 22, 2010, 22:13:58 »

@darlut
cyt: Jest tam m.in wspaniała definicja czym MIŁOŚĆ nie jest.

Edward Stachura napisał też czym jest miłość:

"Miłość jest bezinteresownym czynieniem miłości,
tak jak słoneczność jest bezinteresownym promieniowaniem słoneczności...."
Zapisane
darlut
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 36


jesteśmy czymś więcej niż ciało fizyczne i umysł


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Kwiecień 23, 2010, 07:54:56 »

O tak, Edziu to piękna duszyczka.Napisał o wszystkim.Nic sobie nie zostawił w zanadrzu Uśmiech
Nauczył mnie ważności szczerości !
Zapisane
Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

chopin forumszkoly svcraft brodria foxlive