Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Strony: « 1 2 3 4 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Święta Geometria w przyrodzie  (Przeczytany 42903 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Szewc
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 113


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Maj 01, 2010, 13:38:47 »

Skoro człowiek jest tak zbudowany, to co z karłami i innymi "nieforemnymi"?
Jakie konsekwencje niesie dla nich niezgodnośc z zasadą złotej proporcji, oczywiście poza wyróżnianiem się z tłumu.
Zapisane

"Nie wymyślaj nowych czynników jeżeli nie istnieje taka potrzeba, a jeżeli już, to udowodnij najpierw ich istnienie" - Arystoteles
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #11 : Maj 01, 2010, 13:49:59 »

Skoro człowiek jest tak zbudowany, to co z karłami i innymi "nieforemnymi"?
Jakie konsekwencje niesie dla nich niezgodnośc z zasadą złotej proporcji, oczywiście poza wyróżnianiem się z tłumu.

Szewc, ostatni raz Ci odpisuję, bo uważam twoje zachowania w temacie SG za nieeleganckie i pełne ignorancji... Nie ustosunkowujesz się merytorycznie do podawanych Ci z życzliwością linków (co naprawdę zabiera czas) i zamiast ustosunkowania się do zawartych tam treści wyrzucasz z siebie zdanie pozornie poprawne, ale de facto pełne ignorancji. Zadaj sobie pytanie czy karzeł, to problem skali czy proporcji? A jeśli proporcji, to znajdź sam odpowiedź. Spytaj czy jest to norma czy zaburzenie... A jeśli chodzi o różne odstępstwa od Phi, to są one najczęściej "powierzchniowe", bo PHI jest zasadą "ukrytą", porządkującą światy, oparte na różnych proporcjach wzorem "figur i brył" w winterowskiej Gwiezdnej Matce.
http://www.swietageometria.darmowefora.pl/index.php?topic=285.0

Rozmowa z Tobą polega na takich zabawach: Ty mówisz "ruch obrotowy jest wszechobecny" a ja Ci na to "przecież drzewa się nie kręcą..." Można sobie żartować, ale czy stoi za tym chęć zrozumienia czegokolwiek w zakresie SG?

Odpowiedz więc sobie sam na swoje pytanie, sugerując się tym, co nazwałem w poście wyżej "warstwami" rzeczywistości i posiłkując się różnymi wątkami z forum. Jeśli szczerze szukasz pewnych (p)odpowiedzi na pytania, które zadajesz, to wiele w nich na forum znajdziesz.
Powodzenia!

« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2010, 13:50:26 wysłane przez Leszek » Zapisane

miłość radość piękno
Echnaton
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Maj 01, 2010, 14:36:47 »

To wynika z elementarnego braku chęci zapoznania sie z temat SG. Przecież wiadome jest, że  jeżeli jest zakłucenie genetyczne, czyli zniekształcony wzór to wynik też będzie zniekształcony. Na szczęście DNA samo odbudowuje się i potrafi po kilku nawet pokoleniach wrócic do parametrów wyjściowych. W ten sposób za przykłady mogą nam posłuzyc jakieś deformacje roślin, na które miały czynniki od nich niezalezne, zewnętrzne.
Tego nie szukamy, ale wiemy o tych przypadkach.

Znalazłem w biologii termin filotaksja, który jest odpowiednikiem skrętnego ułożenia liści na łodydze.
Ulistnienie, filotaksja - sposób, w jaki liście rozmieszczone są na łodydze, z uwzględnieniem ich pozycji względem siebie. W przypadku, gdy z węzła wyrasta jeden liść mówi się o skrętoległym ustawieniu liści, wówczas linia łącząca ich nasady obiega łodygę spiralnie. Odmianą tego ulistnienia jest ulistnienie naprzemianległe. Jeżeli z węzła wyrasta kilka liści ulistnienie określa się jako okółkowe, które w przypadku 2 liści w węźle nazywa się naprzeciwległym lub nakrzyżległym. Przy naprzeciwległym ułożeniu liści wszystkie pary liści na łodydze znajdują się w jednej płaszczyźnie. Przy ułożeniu nakrzyżległym - oś pary liści ustawiona jest pod kątem 90 stopni w stosunku do pary leżącej poniżej.

Ulistnienie naprzeciwległe jest charakterystyczne dla gatunków z horyzontalnie ustawionymi łodygami lub gałęziami, takich jak np. jodła pospolita czy cis. Dla łodyg ustawionych pionowo charakterystyczne są liście nakrzyżległe (np. jesion, bez czarny), ponieważ zapewniają wówczas najkorzystniejszy dostęp do światła. Liście okółkowe mogą tworzyć tzw. mozaikę liściową, czyli być tak przestawione w stosunku do siebie, aby umożliwić wszystkim liściom jak najlepsze wykorzystanie energii słonecznej. Ten rodzaj ulistnienia bardzo rzadko występuje u roślin drzewiastych.

I jeszcze kilka ciekawych przykładów odnosnie ŚG i jej zastosowaniu
http://strony.aster.pl/mpasternak/LICZBA%20ZLOTA.pdf
Zapisane

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
MEM HEI SHIN
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 224


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #13 : Maj 01, 2010, 15:52:36 »

Na szczęście DNA samo odbudowuje się i potrafi po kilku nawet pokoleniach wrócic do parametrów wyjściowych.

DNA nie posiada samo w sobie żadnych mechanizmów samonaprawczych.
Można próbować dokonywać jego naprawy np. za pomocą dzwięku
528 Hz. Ale nie spotkałem nigdzie rzetelnych informacji na ile 528 Hz robi to skutecznie.Można przyjąć, że po prostu coś tam działa ?
Co do pokoleniowych napraw DNA, też nie brzmi do jednoznacznie.
Przykładem może być choroba neurologiczna o nazwie ''wrzód żołądka'',
gdzie przodkowie ją mieli i mają ją potomkowie nawet w czwartym pokoleniu.


Zapisane

Świat potrzebuje nowej wiedzy, dzięki której nauczylibyśmy się wsłuchiwać w ciszę swego serca.....
Echnaton
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #14 : Maj 01, 2010, 16:42:29 »

Pełna zgoda. Źle to ująłem. Chodzi mi o prawidłową informację w DNA, która zostanie przekazana. Nie o modyfikację... Sorry.
Ale juz zostawmy to.

Dawajcie własne interpretacje geometryczne roślinek... Uśmiech

Adaś fajnie tą szyszkkę opracowałeś, ja tylko liczyłem układ skrętny z Fibonacciego, a tu proszę.
Zapisane

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
Michał-Anioł
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : Maj 01, 2010, 16:51:52 »

<a href="http://www.youtube.com/v/CcTayxEblio&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/CcTayxEblio&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/CcTayxEblio&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/CcTayxEblio&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>

Systemy naprawy DNA

 Naprawa bezpośrednia (DR)
 Naprawa przez wycinanie (ER)
 Naprawa przez wycinanie zasad (BER)
 Naprawa przez wycinanie nukleotydów (NER)
 Naprawa błędnie sparowanych nukleotydów (MMR)
 Naprawa pęknięć dwuniciowych (DSBR)
 system łączenia końców niehomologicznych (NHEJ)

Naprawa bezpośrednia

 Naprawa pęknięć jednoniciowych przez ligazę
 Odwrócenie reakcji alkilacji
 np. MGMT (metylotransferaza O6-metyloguanino DNA) –
usuwa grupy alkilowe z atomu 6 guaniny
 Fotoreaktywacja dimerów cyklobutylowych
 fotoliaza DNA
 Występuje u mikroorganizmów i wielu zwierząt, ale brak u ssaków
łożyskowych, w tym u człowieka (jej rolę przejmuje system NER –
tzw. naprawa ciemna)

Więcej tutaj:
http://wiki.biol.uw.edu.pl/t/img_auth.php/b/bb/Wyklad5_PG.pdf



Mechanizmy naprawy DNA znajdziesz tu:

http://portalwiedzy.onet.pl/130231,,,,mechanizmy_naprawy_dna,haslo.html

Naprawa DNA – szereg procesów prowadzących do identyfikacji i naprawy zmian  w cząsteczkach DNA w żywej komórce. W komórkach organizmów żywych procesy metaboliczne  i czynniki środowiskowe mogą powodować uszkodzenie DNA. W każdej komórce codziennie ma miejsce nawet milion takich uszkodzeń[1]. Wiele z nich powoduje trwałe zmiany w cząsteczce DNA, które mogą upośledzić albo pozbawić komórkę możliwości prawidłowej transkrypcji kodowanego przez uszkodzony fragment DNA genu. Inne uszkodzenia mogą skutkować potencjalnie groźną dla genomu  komórki mutacją, dotyczącą tej komórki i wszystkich następnych powstałych z niej po podziałach. Oznacza to, że proces naprawy DNA w komórce musi być cały czas aktywny, by móc szybko i skutecznie niwelować skutki każdego uszkodzenia komórkowego DNA.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Naprawa_DNA

Ps.A propos wrzodów żołądka są jeszcze Heliobakterie
Zapisane

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie odnowić świat
miszka
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 123



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : Maj 01, 2010, 20:41:05 »

Cześć bracia i siostry ;-)
Wystarczy być geniuszem i juz wszystkie cuda świata idą na twoje konto... Hym jak wspaniale.
Ja tu wpadłam z małą dygresyjką w kwestii obalenia pewnego mitu bo widzę że już się tak
rozpowszechnił, iż niektórzy głowę pod topór położą, ze to prawda. Chodzi mi o rysunek
Człowieka witurwańskiego i jego autora. Leonardo nie jest autorem tego dzieła, jedynie je lekko
poprawił i rozpowszechnił. To tak, żebyśmy znali prawdę i nie powtarzali po innych :-)
Ciekawe jak się czuje biedny Witurwiusz ?! Co to się potrafi po latach zadziać no.
miszka

"Rysunek, nazwany Człowiek witruwiański, od nazwiska autora Witruwiusza, przedstawiający proporcje ludzkiego ciała. Zwraca on uwagę na to, że wysokość dorosłego człowiek jest mniej więcej równa szerokości jego ramion. Zdaniem autora wysokość człowieka jest równa 10 modułom, gdzie jeden moduł ma długość równą wysokości głowy mierzonej od czybka brody do nasady włosów. Rysunek ten około 1490 roku rozpowszechniony został przez Leonarda da Vinci, z którym jest głównie kojarzony."
http://www.anatomia.webd.pl/


   

Zapisane
MEM HEI SHIN
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 224


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #17 : Maj 02, 2010, 00:33:42 »

Zwraca on uwagę na to, że wysokość dorosłego człowiek jest mniej więcej równa szerokości jego ramion.

Faktycznie ?
Pytanie ? Co oznacza ..... mniej więcej ?
Właśnie zmierzyłem szerokość swoich ramion i wyszło ok. 161 cm.
A wzrostu posiadam ok.178 cm.
Nie wiem co to za skala - mniej więcej ?
Bo pomyślałem, że ( mniej więcej) to różnica może być kilku cm, a nie ok. 20 cm !
Chyba  pochodzę nie z tej planety ?
 Duży uśmiech

Myślę, że należałoby by to inaczej ująć i rozrysować.
Mianowicie : przyjąć pępęk jako punkt ''akomodacji'' czworościanu foremnego, gdzie owy punkt w czworościanie foremnym zawsze znajduje na 1/3 wysokości tego czworościanu od podstawy.
Czworościan foremny wpisać w okrąg.
Następnie umieścić postać człowieka na tym czworościanie (pępek i punkt akomodacji mają się pokrywać.
Rozpoztarte ramiona człowieka będa wówczas dotykać boków  czworościanu.
Nadmieniam, że w tej chwili nie chce mi się tego rysować, więc konfabuluję.
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2010, 00:56:22 wysłane przez MEM HEI SHIN » Zapisane

Świat potrzebuje nowej wiedzy, dzięki której nauczylibyśmy się wsłuchiwać w ciszę swego serca.....
Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #18 : Maj 02, 2010, 11:26:21 »

Ja tu wpadłam z małą dygresyjką w kwestii obalenia pewnego mitu bo widzę że już się tak
rozpowszechnił, iż niektórzy głowę pod topór położą, ze to prawda. Chodzi mi o rysunek
Człowieka witurwańskiego i jego autora. Leonardo nie jest autorem tego dzieła, jedynie je lekko
poprawił i rozpowszechnił. To tak, żebyśmy znali prawdę i nie powtarzali po innych :-)
Ja też powtórzę po innych.
Otóż jedni twierdzą, że poniższy obrazek (po PRAWEJ) narysował sam Witruwiusz, a drudzy, że go NIE NARYSOWAŁ tylko opisał proporcje człowieka w trzeciej księdze 10 tomowego dzieła WItruwisza "O architekturze" w rozdziale pt. "O symetrii w świątyniach i w ludzkim ciele" [nie ma w kilku współczesnych wydaniach książki tego rysunku mimo, że jest wiele innych szkiców] przetłumaczonego na j. angielski i wydanego przez OXFORD UNIVERSITY PRESS, 1914; COPYRIGHT, HARVARD UNIVERSITY PRESS. Cała książka (z ilustracjami) w linku pod poniższym cytatem dot. proporcji ciała człowieka:

2. For the human body is so designed by nature that:
- the face, from the chin to the top of the forehead and the lowest roots of the hair, is a tenth part of the whole height;
- the open hand from the wrist to the tip of the middle finger is just the same;
- the head from the chin to the crown is an eighth, and with the neck and shoulder from the top of the breast to the lowest roots of the hair is a sixth;
- from the middle of the breast to the summit of the crown is a fourth.
- If we take the height of the face itself, the distance from the bottom of the chin to the under side of the nostrils is one third of it;
- the nose from the under side of the nostrils to a line between the eyebrows is the same; from there to the lowest roots of the hair is also a third, comprising the forehead.
- The length of the foot is one sixth of the height of the body; of the forearm, one fourth; and the breadth of the breast is also one fourth. (...)

http://www.gutenberg.org/files/20239/20239-h/29239-h.htm#Page_72

Nie wiem kto jest autorem rysunku kanonu WItruwiusza. Niemniej różni się on znacznie od kanonu Leonarda.
Pozdrawiam


Rysunek kanonu WItruwiusza pochodzi z I tomu książki Melchizedeka "Pradawna tajemnica..."
http://www.empik.com/pradawna-tajemnica-kwiatu-zycia-tom-i-ksiazka,2346202,p

Kanony proporcji ludzkiego ciała wg różnych osób:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kanon_%28sztuka%29
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2010, 11:49:24 wysłane przez Leszek » Zapisane

miłość radość piękno
east
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 620


To jest świat według Ciebie i według mnie


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : Maj 02, 2010, 12:00:51 »

My tu cały czas usiłujemy przyporządkować uniwersalne i odwieczne prawa KOMUŚ. Nie wydaje się to Wam zabawne, ze spieramy sie o detale, a mniej miejsca poświęcamy znaczeniu ?
Zapisane

..  " wszystkie te istnienia, które Cię otaczają są w Tobie " naucza   Mooji -  " są w Twoim umyśle, są w  Twojej świadomości . Wydaje Ci się , że patrzysz na inne ludzkie umysły , ale wszystkie te umysły egzystują w Tobie ponieważ Ty jesteś tym, który je postrzega. TO JEST ŚWIAT WEDŁUG CIEBIE "
Strony: « 1 2 3 4 »   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

zapresentojswojefora pegasus wiedzminlandrp ironknights forumdlahistorykow