Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wojna w Afganistanie  (Przeczytany 8625 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Michał-Anioł
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« : Czerwiec 16, 2010, 17:11:56 »

Walka z terroryzmem i jak zwykle drugie dno.

Złoża minerałów o wartości niemal biliona dolarów odkryli w wielu rejonach tego biednego kraju geolodzy z USA.

    * Afganistan surowcową potęgą?

Znaleziono żyły złota oraz duże złoża żelaza, miedzi, kobaltu i litu. Jak zauważa „The New York Times”, odkryte w Afganistanie złoża minerałów są o wiele większe, niż wcześniej przypuszczano. Według cytowanych przez dziennik wysokich rangą amerykańskich urzędników mogą one mieć fundamentalne znaczenie dla rozwoju gospodarki tego państwa, a nawet zmienić je w jeden z największych ośrodków wydobywczych świata.

Bogate w minerały tereny są rozproszone po całym kraju. Część znajduje się na południu i wschodzie, gdzie toczą się najbardziej zażarte walki z talibami, a także w prowincji Ghazni – tzw. polskiej strefie. Tamtejsze złoża litu mają być porównywalne do zasobów Boliwii, uznawanej dotychczas za kraj o największych złożach tego metalu.

Lit jest kluczowy dla rozwoju nowoczesnego przemysłu – wykorzystuje się go m.in. w produkcji baterii do laptopów i telefonów komórkowych. Na terenie biednego, górzystego Afganistanu odkryto tak wielkie zasoby tego metalu, że pracownicy Pentagonu w wewnętrznej notatce napisali, iż kraj ten ma szanse stać się „litową Arabią Saudyjską”.

– Oczywiście jest wiele znaków zapytania, ale złoża te mogą być naprawdę ogromne – podkreślał cytowany przez „New York Timesa” generał David Petraeus stojący na czele Centralnego Dowództwa USA. Nowojorski dziennik podkreśla, że chociaż rozwój przemysłu wydobywczego może zająć wiele lat, to tak bogate złoża przyciągną wielu inwestorów oferujących miejsca pracy, które mogą odciągnąć Afgańczyków od walki.

Odkrycie złóż może więc w zasadniczy sposób wpłynąć na dalsze losy wojny prowadzonej od niemal dziesięciu lat przez USA i NATO. Odnalezienie minerałów zwiększy jednak również motywację talibów do walki o odzyskanie kontroli nad krajem.

Ogromne bogactwo może także pogłębić korupcję wśród rządowych urzędników, którzy już teraz nie cieszą się opinią najuczciwszych. „New York Times” zauważa również, że rozwój afgańskiego przemysłu wydobywczego mogą chcieć zdominować Chiny, co oczywiście nie spodoba się Amerykanom.

Afganistan, od dziesięcioleci wstrząsany kolejnymi konfliktami zbrojnymi, jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Według pozarządowej organizacji Oxfam 40 procent Afgańczyków żyje poniżej progu ubóstwa. PKB kraju szacuje się na 12 – 13 miliardów dolarów, a gospodarka w dużym stopniu oparta jest na produkcji opium, przemycie narkotyków oraz pomocy ze strony zachodnich państw.

—Jacek Przybylski z Waszyngtonu
Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/25,494024_Wielkie_bogactwa_w_polskiej_strefie.html
Zapisane

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie odnowić świat
Szewc
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 113


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 17, 2010, 12:07:20 »

Okupacja NATO w Afganistanu trwa od 2001 roku a wielkości złóż badano od 2006 r.
Do tamtej pory jedyną wiedzę na temat zasobów naturalnych Afganistanu dostarczały raporty radzieckich geologów które wskazywały na znacznie ilości tych zasobów.
Wiec chyba coś jest nie halo z tym powodem wojny... no chyba że amerykanie wiedzieli coś na 5 lat zanim zaczęli to badac.
W Iraku walczyli o ropę, ale w Afganistanie wojna się zaczęła zanim okazało się ze jest to kraj bogaty.
Jeśli ta zasada "wyzwalania" krajów z zasobami działa strach pomyślec co się stanie jak potwierdzą sie nasze złoża gazu Uśmiech
Zapisane

"Nie wymyślaj nowych czynników jeżeli nie istnieje taka potrzeba, a jeżeli już, to udowodnij najpierw ich istnienie" - Arystoteles
Michał-Anioł
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 17, 2010, 15:01:27 »

"Do tamtej pory jedyną wiedzę na temat zasobów naturalnych Afganistanu dostarczały raporty radzieckich geologów które wskazywały na znacznie ilości tych zasobów. "
dodaj do tego szukanie złóż przez satelity,obecność  amerykanów w czasie wojny radziecko afgańskiej i masz odpowiedź
Zapisane

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie odnowić świat
Szewc
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 113


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 17, 2010, 19:08:53 »

Zapomniałem wpisac między znacznie a ilości słowa "mniejsze" bo o to mi chodziło, mea culpa.
Byli owszem amerykanie podczas wojny w Afganistanie... ale to były ochotnicze oddziały domorosłych komandosów zajmujące się partyzantką i podszkalaniem pasztunów.
Gdyby satelitarne metody były aż tak wydajne to nie było by potrzeby robic próbnych odwiertów i poszukiwań konwencjonalnych z wykorzystaniem fal sejsmicznych...
Zapisane

"Nie wymyślaj nowych czynników jeżeli nie istnieje taka potrzeba, a jeżeli już, to udowodnij najpierw ich istnienie" - Arystoteles
Michał-Anioł
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Czerwiec 20, 2010, 02:01:02 »

Jest jedno ale. Z nieoficjalnych informacji wynika, że te złoża były znane Stanom Zjednoczonym od lat. Co więcej - podobno wiedzieli o nich już Sowieci w latach osiemdziesiątych. Jaki jest więc cel wyciągania tych informacji na światło dzienne właśnie teraz?

Posłuchajcie co ma do powiedzenia Webster Tarpley:
<a href="http://www.youtube.com/v/rrPTj8PH6QQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/rrPTj8PH6QQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;" target="_blank">http://www.youtube.com/v/rrPTj8PH6QQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowFullScreen&quot; value=&quot;true&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;param name=&quot;allowscriptaccess&quot; value=&quot;always&quot;&gt;&lt;/param&gt;&lt;embed src=&quot;http://www.youtube.com/v/rrPTj8PH6QQ&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1&amp;&quot; type=&quot;application/x-shockwave-flash&quot; allowscriptaccess=&quot;always&quot; allowfullscreen=&quot;true&quot; width=&quot;480&quot; height=&quot;385&quot;&gt;&lt;/embed&gt;&lt;/object&gt;</a>
http://newworldorder.com.pl/artykul,2226,Rzekomo-nowo-odkryte-zloza-surowcow-w-Afganistanie

Szewc może jedna metoda jest niewystarczająca lae w połoczeniu z innymi daje efekty .


Zastosowanie satelitów do badania Ziemi, do poszukiwania jej zasobów, coraz bardziej potrzebnych człowiekowi, zwiększa się z każdym dniem. Specjalne satelity pomagają zarówno w poszukiwaniu złóż zasobów tzw. nieodnawialnych (ropa naftowa, rudy metali), jak i w gospodarowaniu zasobami odnawialnymi (woda, plony zbóż), znajdują zastosowanie w planowaniu przestrzennym, kartografii, leśnictwie, oceanografii, a nawet w poszukiwaniu ośrodków trzęsień Ziemi. O ile jednak satelity telekomunikacyjne umożliwiają bezpośrednie, natychmiastowe użytkowanie efektu ich działania (np. rozmowa telefoniczna, transmisja telewizyjna), o tyle w przypadku badania zasobów czy stanu powierzchni Ziemi satelity zbierają dane przejściowe, które po odebraniu na Ziemi podlegają obróbce oraz analizie i dopiero po tych etapach następuje ich wykorzystanie.

      Satelity naprowadzają na ślad ropy naftowej, wskazują możliwość jej występowania czy innych minerałów. Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych prowadzi się dokładne badania już na Ziemi, które mogą doprowadzić do odkrycia nowych złóż.
http://www.interklasa.pl/meteo/nasa/wst3.htm
Zapisane

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie odnowić świat
Echnaton
Aktywny użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Czerwiec 20, 2010, 11:57:59 »

Zawsze kojarzyłem ostatni konflikt w Afganistanie z narkotykami.

"Około 90 proc. afgańskiego opium jest przetwarzana" na heroinę i morfinę - powiedziała na konferencji prasowej przedstawicielka UNODC w Kabulu Christina Oguz. Afganistan wyprodukował w ubiegłym roku 92 proc. światowego opium.
"Kilka lat temu narkotykiem, który opuszczał ten kraj, było głownie opium. Teraz jego miejsce w coraz większym stopniu zajmują heroina i morfina. Świadczy to o zaawansowaniu produkcji, czego wcześniej w tym kraju nie było" - podkreśliła.

Z moich danych statystycznych wynika, że w okresie dominacji talibów, produkcja opium drastycznie spadła. Talibowie z pobudek religijnych niszczyli plantacje... Produkcja opium po wejściu wojsk pod kryptonimem ONZ natychmiast wzrosła. W tym roku lekko spada, ale w 2007 miała około 8200 ton (jeżeli oczywiście wierzyć, tym prawdopodobnie zaniżanym danym) !!!

ale media ubierają to w taką informację:

Według Oguz, większość nielegalnych laboratoriów znajduje się w prowincjach Badachszan (północny wschód kraju), graniczącej z Tadżykistanem, oraz Nimroz i Helmand na południu. Ta ostatnia prowincja, będąca bastionem rebeliantów talibskich, jest głównym regionem produkującym opium w Afganistanie - stąd pochodzi 42 proc. tego narkotyku.
Oguz zaznaczyła, że handel narkotykami, który przynosi rocznie dochody w wys. ponad 3 mld dolarów, służy finansowaniu działalności talibów. "Handel narkotykami powinien być zwalczany jednocześnie z rebelią" - podkreśliła przedstawicielka UNODC.

To jest jakiś absurd. Rozumiem że te pola maku są ukrywane pod ziemią i nie można żadnym sposobem ich unicestwić Mrugnięcie ONZ  mając do dyspozycji najnowocześniejsze środki biodegradacji nie może namierzyć pól makowych i zniszczyć ich w dowolnym okresie wzrostu rośliny. No chyba że talibowie pomimo swoich twardych zasad zaczeli handlować z amerykanami. Wystarczy sprawdzić jak wygląda produkcja opium w Afganistanie na przestrzeni ostatnich lat. W czasie rządów talibów produkcja spadła, pomijam formę tych rządów Uśmiech
Zapisane

Wolność daje kolosalną energię, intensywność i żywotność. Tracicie ją zupełnie, uznając autorytety profesorów, czy duchowych przywódców. Uczuciowo jesteście sentymentalni, ogromnie przywiązani do jakiegoś boga, czy jakiejs osoby. Nie daje to energii ponieważ kryje w sobie lęk. - Jiddu Krishnamurti
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

svcraft dogworld killers car-o foxlive