Choose fontsize:
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
 
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: słowo wedyjskie oznaczające energię  (Przeczytany 5335 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Michał-Anioł
Moderator Globalny
Ekspert
*****
Wiadomości: 669


Nauka jest tworem mistycznym i irracjonalnym


Zobacz profil
« : Wrzesień 08, 2010, 22:12:41 »



siakti, śakti

słowo wedyjskie oznaczające energię

Dwa pierwiastki tworzą pełnię rzeczywistości: siakti i śiwa, pierwiastek żeński i męski.

Śiwa przedstawiony jest pod postacią boga osobowego, natomiast siakti nie została sprowadzona do postaci jednego, konkretnego bóstwa osobowego — jest energią poruszającą świat, czystym działaniem.

Męskość jest bezruchem, ideą, czystą świadomością. Żeńskość — wykonaniem, spełnieniem idei.

Śiwa to błysk czystej myśli, inteligencja, wytrysk mocy sprawczej, grzmot, iskra geniuszu. Żeńskość jest ogniem.

Są to energie uzupełniające się. Obie są aktywne.

(Często określa się błędnie, że siakti jest energią aktywną, a męskość — energią pasywną).

Męskość jest czystą pustką, w której żeńskość tworzy. Nie byłoby dzieła tworzenia, gdyby nie było przestrzeni pustki.

I odwrotnie, na co byłaby pustka, gdyby nie rodziły się w niej i nie powstawały niezliczone formy.

Wszędzie gdzie jest działanie (tworzenie, zachowanie, niszczenie) tam przejawia się siakti.

Za każdym razem, gdy boskość objawia się pod postacią siły niszczącej, występuje pod postacią siakti.

Każdy z trzej aspektów Rzeczywistości — Brahma, Wisznu, Śiwa, mają swoją siakti — Saraswati, Lakszmi, Parwati, Kali, gdyż bez żeńskiej energii są oni statyczni, martwi. Wszyscy bogowie, nawet najpotężniejsi, przyjmują niekiedy postać kobiecą — Wisznu chcący poznać usidlającą moc owej energii przybiera postać Mohini, by zdobyć Śiwę. Śiwa przyjmuje postać Kali i staję się Bhairawą.

Najbardziej destrukcyjnym aspektem siakti jest Mahakali.

W każdym przejawiającym się aspekcie męskim zawiera się/zawarty jest aspekt żeński. Ale nie odwrotnie.

Bogini Kali jest jedną z siakti Śiwy. Gdy niszczone jest stare, by mogło narodzić się nowe, wtedy ujawnia się tylko energia destrukcyjna — najbardziej niszcząca moc Śiwy przejawia się pod postacią bogini Kali. Gdy ona tańczy w szale niszczenia, przemierzając pola walki i rozprawiając się z demonami, Śiwa pogrążony jest w medytacji, gdy z furią stąpa po jego nieruchomym ciele, Śiwa pozostaje czystą świadomością.

Zaś w aspekcie prokreacji Śiwa występuje zawsze w parze z Parwati, również jego siakti, gdzie ona symbolizuje doskonałą partnerkę, a on — idealnego małżonka. Ich erotyczny i duchowy związek jest jednym z nurtów filozofii tantryzmu. Tantryzm opiera się również na obrazie niszczącej ludzkie ego bogini Kali.

Czasem siakti występuje jako „siła kosmiczna” w aspekcie boskiej matki, utrzymującej świat w działaniu.

Ogólnym imieniem pod jakim najczęściej występuje jest Devi (bogini) lub Bhagavati (błogosławiona).

Na pograniczu z Himalajami i w Tybecie nosi imię Tara i jest epifanią Wielkiej Bogini z najdawniejszych i najbardziej starożytnych Indii. Indie są jedynym krajem, gdzie kult Bogini występującej pod wieloma imionami jest wciąż żywy, a każda kobieta jest ucieleśnieniem siakti.

Kult siakti rozprzestrzenił się szczególnie w XIII wieku, tuż przed napływem do Indii silnej frakcji islamu (plemiona afgańskie), który ponownie zniewolił kobietę, sprowadzając ją do roli służalczej wobec mężczyzn. Ale tantryzm przetrwał w nurtach podziemnych, dobrze ukrytych i odzyskał swą siłę wraz z odrodzeniem się religii hindu w XVIII wieku, po upadku cesarstwa Wielkich Mogołów, i trwa do dziś.

W Indiach mężczyzna często mówi o swojej partnerce — to jest moja siakti. Zauważyłam, że mówi tak jedynie wtedy, gdy istnieje między nimi silny związek erotyczny i braterstwo dusz. Kiedy natomiast związek jest zły i przypadkowy, gdy brak świadomej współpracy nad jednością, wtedy mężczyzna mówi o żonie Kali, co dla niego znaczy, że jest ona osobą nie współdziałającą, a więc niszczącą związek. Modelem dla par małżeńskich jest Kriszna i jego siakti Radha oraz Rama ze swoją siakti Sitą.

W filmie Kamasutra (nie rozpoznanym u nas jako film bardzo dobry), główny bohater, władca bogatej krainy traci swe siły życiowe i ostatecznie całe królestwo, gdyż nie ma przy nim jego siakti, dziewczyny, którą rozpoznał jako bratnią duszę, a w zespoleniu erotycznym — jako rezerwuar energii i dawczynię najwyższej rozkoszy.

Siakti przedstawiana jest jako energia węża, kundalini, uśpiona u podstawy kręgosłupa. Paszcza węża jest otwarta i stanowi wrota do brahmana. Kundalini wznosi się centralnym kanałem energetycznym od podstawy kręgosłupa do szczytu głowy, gdzie przebywa Śiwa, „czysta świadomość”. Pracą nad obudzeniem kundalini siakti, wprowadzeniem jej do kanału energetycznego, przeprowadzeniem przez czakry, przepaleniem węzłów i wyprowadzeniem ku czystej świadomości (połączenie z brahmanem) zajmuje się tantra joga.

Czy świat został stworzony czy zrodzony? Oto pytanie, które nurtuje teologów wielu religii.

Według katolików świat został stworzony, nie zrodzony, a pozostałe religie patriarchalne — judaizm i islam — są również przekonane, że świat został stworzony przez Boga Ojca. Religie Wschodu, jak tantra joga, wciąż żywe w Indiach kulty Matki-Ziemi oraz religie Durgi i Kali, skłaniają się ku teorii zrodzenia świata.

Trzecie wyjście to rozwijanie się świata, podobnie jak z ziarna rozwija się roślina lub z jaja — życie. Ziarno (lub jajo) ma w sobie i siłę wzrastania, i zasady rozwoju, choć zasady te nie są znane a priori ludzkiemu umysłowi. Tajemnica rozwoju ziarna, jego obumarcia, rachitycznego czy bujnego rozwoju, pozostanie na zawsze tajemnicą.

Źródło:
http://www.indiaguide.pl/slowa/siakti.html
Zapisane

Wierzę w sens eksploracji i poznawania życia, kolekcjonowania wrażeń, wiedzy i doświadczeń. Tylko otwarty i swobodny umysł jest w stanie odnowić świat
Amiel
Nowy użytkownik
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


www.czasduszy.pl


Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Wrzesień 09, 2010, 16:39:35 »

Artykuł może wprowadzać w błąd. Podaję wiedzę uzupełniającą:

1 = męska energia, ogień, aktywność, czynność
2 = żeńska energia, woda, pasywność, bierność (bierność również zawiera w sobie aktywność, ponieważ zawiera w sobie potencjał "1")
3 = 1+2 = energia (w tym portalu jest artykuł opisujący potencjał "3" jako pustkę = eneregię); Mars jest skojarzony z potencjałem "3"; odpowiedzialnym za działanie.

Za akt twórczy, w tym stworzenie świata odpowiada potencjał "7"; za zrodzenie również odpowiada ten potencjał ponieważ jest to to samo (urodzenie, stworzenie=oddzielenie się od jedności; postawienie granicy między organizmami, kiedy powstają dwa organizmy (np. dziecko zostaje oddzielone od mamy; kończymy dzieło, które wiedzie oddzielne życie). Potencjał "7" jest potencjałem męskim i reprezentuje Ojca. Wcześniejszy potencjał "6" odpowiada za "płodzenie" i jest potencjałem żeńskim, należącym do triady żeńskich bogiń ("2"-Księżyc, Selene itp; "6"-Wenus, Inanna itp i "10"-Ceres, Demeter itp).
Potencjał "6" kończy etap doświadczeń wewnętrznych, którym odpowiada filozofia wschodu, a "7" rozpoczyna etap doświadczeń zewnętrznych, które reprezentowane są przez kulturę zachodu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2010, 18:54:42 wysłane przez Amiel » Zapisane

Leszek
Administrator
Ekspert
*****
Wiadomości: 1391



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 10, 2010, 18:33:25 »

CHłopaki przenieście się tutaj, bo to forum powili,.... wiecie....
http://forum.swietageometria.info/index.php/topic,359.msg2051.html#msg2051

Przepraszam za mały przymus....
Pozdrawiam!!

Zapisane

miłość radość piękno
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap
BlueSkies design by Bloc | XHTML | CSS

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

brodria foxlive dogworld chopin forumszkoly